Güncel

Cumartesi Anneleri; Unutmadık Affetmeyeceğiz

İstanbul: Cumartesi Anneleri kayıplarının hesabını sormak için 413. kez Galatasaray Meydanı’ndaydı. Bu hafta ki oturma eyleminin gündeminde, yaşamının son 33 yılını oğlu Cemil Kırbayır’ın kemiklerini bulmak için mücadele ile geçiren, geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Berfo Ana ve 1995 yılında kaybedilen Murat Yıldız vardı.

Eylemde ilk konuşmayı Berfo Ana’nın torunu Gökmel Gülmez yaptı. Gülmez konuşmasında Cemil Kırbayır’ın katillerinin belli olduğunu vurgulayarak; “Umudumuzu kırdıklarını zannediyorlar ama kıramadılar hem Cemil Kırbayır için hemde diğer kayıplar için mücadele edeceğiz” dedi. Gülmezin ardından ise kayıp Hüseyin Taşkaya’nın eşi Sultan Taşkaya söz alarak; “Benim eşim 19 yıl önce kaybedildi. Çocukları hala ‘babamız nerede?’ diye soruyor. Çocuklara alıştım ama artık torunlar soruyor. Oysa etrafta katiller cirit atıyor. Berfo Ana gibi gözümüz açık gitse de biz her hafta burada olacağız” dedi.

“Biz de unutmayacağız, affermeyeceğiz”

Taşkaya’nın ardından İzmir’de 1995 yılında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız bir konuşma yaptı. Yıldız konuşmasına, Berfo Ana’nın gözleri açık gittiğini söyleyerek başladı. Devamında ise; “o gitti ama, burada aramızda bizimle beraber mücadelede olacak” dedi. Yıldız konuşmasının devamında; “Ben 18 yıl önce güvendiğim adalete teslim ettim oğlumu. Güvendiğim o adalet beni buraya getirdi. Adaletsizlerin adaletinden habersizdim. Onların adaleti beni 18 yıldır bu acıya mahkum etti. Biz artık adalet peşinde değiliz. Benim düştüğüm ateşte kimse yanmasın” dedi ve herkesin daha fazla duyarlı olmasını istedi. Yıldız konuşmasının sonunda fenalaştı ve baygınlık geçirdi.

Bu haftanın açıklamasını 1980 yılında kaybedilen Hayrettin Eren’in yeğeni Setenay Yarıcı yaptı. Yarıcı konuşmasında; “Biz kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları olarak sevffiklerimizi viz öldükten sonra buluynmasını istemiyoruz. Devletin annelerimizin ölümü üzerine kurduğu kayıpları bulmama politikasına son vermesini istiyoruz. Berfo Ana unutmadı, affetmedi. Biz de unutmayacağız, affermeyeceğiz. Sorumlular hak ettikleri cezayı alana kadar burada olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu