Güncel

Cumartesi Anneleri: “Yakınlarımızın kemiklerine bile ulaşamadık”

İstanbul: Dile kolay tam 399 haftadır yılmadan kayıplarının akıbetlerini soruyorlar Galatasaray Lisesi önünde. Her Cumartesi “Adalet arayışı” için saat 12.00’de bir araya gelerek “Failleri belli, kayıplar nerede?” pankartının ardında ellerinde kırmız karanfiller ve kayıpların resmiyle oturma eylemi yapıyorlar.

Bu haftada aynı saatte ve aynı yerdeydiler. Ve bu hafta 1994 yılında Mardin’de kaybedilen Nihat Aydoğan’ın akıbetini sordular.

Haftanın açıklaması okunmadan önce söz alan Nihat Aydoğan’ın eşi Halime Aydoğan; “Yakınlarımızın kemiklerine bile ulaşamadık. Öldürdüyseniz söyleyin, biz de mezarlarına bari çiçek bırakalım. Terörist diye aldınız ama Nihat terörist değildi. Öyle olduğunu kabul etsek bile bari hapse atsaydınız da ziyaretine gidebilseydik” dedi. Halime Aydoğan’ın ardından 1995 yılında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Halime Tosun aldı.

Konuşmaların ardından haftanın açıklamasını okuyan İkbal Aydın; “Dosyalarımızı Ankara’nın karanlık dehlizlerine terk etmesi, açlık grevlerinin 67. gününde hala provakatif üslubundan vazgeçmemesi, Filistinli mahpusların açlık grevini, 4. haftada diyalogla çözen İsrail’in gerisine düşmesi hep bu yüzden” sözlerini vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu