Güncel

Cumartesi anneleri17 yıldır adalet arıyor

İstanbul: Cumartesi Anneleri bugün(2 Haziran) yine saat 12.00’de Galatasaray Lisesi önündeydi.Geçen hafta Yeni Pazar cezaevine, Mehmet Ağar’ı protesto etmeye giden Cumartesi anneleri bu hafta ‘cezaevi’ önüne gittiklerinde yolda karşılaştıkları sorunları anlattılar.

Basın metni okunmadan önce ilk olarak gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız’ın göndermiş olduğu kısa mesaj okundu. Ardın 1980 yılında gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın abisi Mikail Kırbayır söz alarak; 17 yıldır kendi istekleriyle lise önüne geldiklerini ve adalet aradıklarını dile getirdi. 1995 yılında gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi Ali Ocak’ında söz almasının ardın basın metnini okundu.

Haftanın basın açıklamasını yapan Cumartesi insanlarından Aysel Ocak; Aydın’a gittiklerinde kendilerini faşistlerin karşıladığını, BDP bağımsız Milletvekili Pervin Buldan’ın da eyleme katılması nedeniyle kolluk güçlerinin ve sivil faşistlerin provokasyonlarıyla karşılaştıklarını ve kendilerinin PKK ile ilişkilendirmeye çalıştırıldıklarını belirtti.  Sözlerine şöyle devam eden Aysel Ocak; “Bizi devletin polisi, ordusu, cinayet şebekeleri, cellâtları korkutamadığı için 17 yıldır buradayız. Biz korku duvarını aştık asıl siz bizden korkun” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu