Güncel

Cumartesi Annelerinin çığlığı 480. haftada

İstanbul: Günlerden Cumartesi ve Cumartesi Annelerinin çığlığı yükseldi Galatasaray Lisesi önünden bir kez daha. 

Yıllardır “Failleri belli katiller nerede” diye haykıran kayıp yakınları, yakınlarının fotoğrafları ve bir karanfille oturma eylemlerine başladılar.

 İlk konuşmayı Rıdvan Karakoç’un abisi yaptı, Karakoç, isyan ederek “20 yıldır kimse sesimizi duymuyor, kör sağır dilsiz gibi davranıyor” dedi.

Cumartesi Anneleri bu hafta Adnan Bağca’nın katledilişinin yıl dönemi nedeniyle Bağca’yı anacaklarını belirterek, Siverek’ten aAdnan Bağca’nın bisi Mustafa Bağca’nın gönderdiği mektubu okudu. Abisi okuduğu mektupta kardeşinin gözaltında kaybedilme sürecini anlatarak, devletin göz göre göre kardeşini katlettiğini dile getirdi.

Haftanın açıklamasını Neriman Çelik okudu.

 Çelik, iktidarın gerçeği ısrarla tahrif etmeye devam ettiğini, unutturmak istediğini, ancak kendilerinin buna izin vermeyeceklerini, inatla, sabırla gerçeği var etme mücadelesi verdikleri dile getirdi.

480 haftadır gerçeği açığa çıkarma taleplerinin yok sayıldığını, Cumartesi Annelerini desteklemek suçmuş algısı yaratılmaya çalışıldığını belirten Çelik, “Ortada bir suç varsa, bu suç annelerinin gözyaşlarını kutuplaştırmanın malzemesi olarak kullananlarındır” dedi.

Çelik açıklamasına Adnan Bağca’nın Siverek’ten gözaltına alındığını ve bir daha haber alınamadığı belirterek devam etti.

Çelik, Siverek Emniyet Müdürlüğü’ne başvuran abisini önce kardeşinin ellerinde olduğunu ancak sonra inkâr ettiklerini dile getirerek, “Bağca ailesi 24 yıldır evlatlarını aramayı sürdürüyor ve ‘Adnan’ın başına ne geldiyse devlet tarafından gelmiştir’ diyor. İç hukuktan sonuç alamayan aile, davayı AİHM’e taşıdı” diyerek sorumluların yargılanmalarını istediklerini dile getirerek açıklamasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu