Emek

Daiyang İşçilerine Yine Polis Terörü

İstanbul: Çorluda kurlu bulunan Güney Kore’li Daiyang farbrikasında 14 Kası 2012 tarihinden bu yana direnişte olan işçilere polis saldırdı.

Çorlu Avrupa Serbest Bölgede bulunan ve paslanmaz çelik üretimi yapan fabrikada, örgütlü bulunan Birleşik Metal-İş sendikası ile patron arasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler greve çıkmıştı.

İşçilerin taleplerini kabul etmeyen patron, yasadışı bir şekilde Güney Kore’den getirdiği işçilerle üretim yapıyor.

Greve kırarak fabrikada çalışan işçileri engellemek isteyen işçiler, 17 Ocak günüde dışarı çıkarılmak istenen 3 TIR’a engel olmak istedi. TIR’ların önüne yatan işçilere polis; “ya dağılırsınız ya da gözaltına alırız “diyerek tehditler savurdu.

Hemen akabinde de işçilere gaz bombası ve coplarla azgınca saldırdı. Polis bir işçinin üzerine araç sürerken işçi yerde bir süre sürüklendi. İşçilerin geri adım atmaması karşısında iyice saldırganlaşan polis, havaya ateş açtı. Saldırı sırasında 6’sı ağır olmak üzere 80 işçi yaralandı. Hızını alamayan polis görevini yapan muhabirlere de saldırdı.

Saldırıya ilişkin bir açıklama yapan Birleşik Metal-İş sendikası ise şöyle dedi: “Bu ülkenin vatandaşları olan emekçiler, ekmekleri için çıktıkları yasal grevlerinde bizim vergilerimizle geçimini sağlayan polislerimiz tarafından dayak yerlerken, yine Güney Koreli patrona ait fabrikaya yasadışı yollarla üretildiği iş müfettişlerince de tespit edilen ürünlerinin fabrikadan çıkartılmasına karşı hiçbir müdahalede bulunulmamaktadır. Daiyang işçileri şu anda ülkemizde devam eden tek yasal grevin başarıyla sonuçlanması için, işleri, ekmekleri için mücadele etmektedirler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu