EmekGüncel

Damat Bakan Berat Albayrak açıkladı: Kıdem Tazminatı saldırısı geliyor

Yeni Ekonomik Programın, emekçiler için en can yakıcı kısmını 31 Mart yerel seçimlerinin sonuna bırakan AKP iktidarı, Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Berat Albayrak’ın sözleriyle ağzındaki baklayı çıkardı. Yeni Ekonomik Program’ın seçim sonrası etabından çıkanlar patronların yüzünü güldürecek, emekçiye daha fazla yoksulluk ve güvencesizlik getirecek! 

Yeni Ekonomik Programın, emekçiler için en can yakıcı kısmını 31 Mart yerel seçimlerinin sonuna bırakan AKP iktidarı, Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Berat Albayrak’ın sözleriyle ağzındaki baklayı çıkardı. Yeni Ekonomik Program’ın seçim sonrası etabından çıkanlar patronların yüzünü güldürmeye odaklı ve emekçilere ise başta kıdem tazminatının gaspı olmak üzere daha fazla saldırı, daha fazla vergi, daha fazla yoksulluk getirecek.

2018 yılının sonunda yine Damat Bakan Berat Albayrak tarafından açıklanan ve 2021’e gelindiğinde dengelerin yerine oturacağı iddiasında olan Yeni Ekonomik Program’ın hedeflerine yönelik “reform paketi”ni Albayrak bugün kameraların karşısında anlatmaya çalıştı. Hala kendi hükümetinin çabalarıyla birçok belediyede mazbataların teslim edilmediğini, kaybedilen yerlerde “kazanana kadar” oy sayımlarını tekrar ettirdiklerini vs. takip etmiyor olacak ki, Bakan Albayrak yerel seçimlerden “adeta demokrasi şöleni olarak başarılı bir şekilde” çıkıldığını söyledikten sonra emekçiler için daha fazla yoksulluk anlamına gelen paketi açtı.

YEP’in sadece 2019’da hayata geçirecekleri düzenlemelerini paylaşan Albayrak, başta bankacılık sektörü olmak üzere enerji ve inşaat sektörünün patronlarının yüzünü güldürecek önlemlerini açıkladıktan sonra, patronların yüzünün nasıl güldürüleceğini de aktardı. Bireysel Emeklilik Sigortasının (BES) tam zorunlu hale getirilmesiyle emekçilerin ücretlerine bir çeşit yeni vergi konulmasını öngören “yeni” planda, en büyük hedefi ise, geçtiğimiz dönem, emekçilerin direnişiyle geri çektirilen kıdem tazminatının ortadan kaldırılması oluşturuyor.

Yine AKP tarafından Tasarruf Teşvik Fonu’nun kaldırılmasıyla, yani yine emekçilerin maaşlarından zorla “tasarruf ettirdiği” fona el koyarak patronlara peşkeş çekilmesinin ardından, kıdem tazminatının kaldırılmasıyla emekçilerin geleceğine ipotek konulup, patronların iki dudağı arasına sıkıştırılmaları hedefleniyor. Bunun Albayrakça ifadesi ise “emeklilik sisteminin reforme edilmesi”, “sürdürülebilir emeklilik sistemi”, “tamamlayıcı emeklilik sistemi” ve esas bomba “kıdem tazminatı reformu” oldu. “Kıdem tazminatı reformu” yani kıdem tazminatının gaspının yaşama geçiriliş biçimini de açıklayan Albayrak “Kıdem tazminatı fonu ile BES’in entegrasyonu”.

Emekçilerin özellikle AKP iktidarı tarafından gasp edilen tüm güvenceleri, emeklilik vb. haklarından kalan tek güvencesi olan kıdem tazminatı hakkının gaspı daha önce de gündeme gelmiş, ancak gösterilen karşı duruşla birlikte geri adım atılmıştı. Bu elbette AK açısından sadece, ölümü gösterip sıtmaya razı etmek, sonra ölümü de gerçekleştirmekten başka bir anlam taşımıyordu. Nitekim, bugün açıklanan paketle birlikte emekçilere karşı savaşta bir hamle daha yapmış bulunuyorlar. Özellikle sendikaların AKP’nin neredeyse tamamen arka bahçesi konumuna getirilmiş olduğu koşullarda işçi sınıfı için saldırının anlamı da büyüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu