DünyaGüncel

Dayanışma sonuç verdi; Nazdar Ecevit serbest bırakkıldı

8 Nisan'da Almanya Frankfurt Havaalanı’ndan sınırdışı edilmek üzere uçağa bindirilerek Türkiye'ye iade edilmek istenen Nazdar Ecevit'in direnişi ve sosyal medya üzerinden örülen dayanışma sonucu serbest bırakıldı.

Avrupa Kadın Dayanışması yaptığı çıklamada, “Maruz kaldığı baskılar nedeniyle Almanya’ya iltica eden HDP üyesi Nazdar Ecevit, hakkında kesinleşmiş hapis cezası olmasına rağmen geri gönderilmek istendi.
Emperyalistlerin neden oldukları savaş alanlarından hayatta kalabilmek, güven içinde yaşayabilmek için milyonlarca insan gibi, bütün riskleri göze alarak 2016’da Cizre’den Almanya’ya kaçak gelip, siyasi sığınma başvurusunda bulunan Kürt siyasetçi Nazdar Ecevit’e beş yıldır red cevabı veriliyor” şeklinde durumu aktardı.
AKD,  Nazdar,’ın  7 Nisan Çarşamba gecesi, sınırdışı kararı kendisine tebliğ edilmediği halde, Kassel’de kaldığı mülteci kampından, Darmstadt sınırdışı merkezine getirilerek gözaltına alındığını. 8 Nisan’da Frankfurt Havaalanı’ndan sınırdışı edilmek üzere uçağa bindirilirken, Nazdar’ın direnişi ve sosyal medya üzerinden yaygınlaştırılan tepkiler üzerine, tekrar sınırdışı merkezine getirildiğini dile getirerek,  “12 Nisan Pazartesi günü, Frankfurt’taki yerel mahkemede duruşması görüldü.
Duruşmada geri gönderme kararı geri çekilmezken, eksik belgelerin toplanması için süre verildi ve sınırdışı merkezinde gözaltında tutulmaya devam edildi. Nazdar; bu durumu protesto için süresiz açlık grevine başladı.
15 Nisan Perşembe günü, Nazdar’a herhangi bir açıklama yapılmaksızın, keyfi bir biçimde “serbest bırakıldın” denilerek gözaltı tutukluluğuna son verildi. Şu an geri gönderilme riski ortadan kalkmış gibi görünse de iltica prosedürü noktasında belirsizlik hala devam etmekte.” şeklinde yaşananları özetledi.
“Dayanışma Yaşatır”
Yapılan açıklamada AKD, “Nazdar’ın sınırdışı edileceğinin kamuoyu tarafından duyulmasıyla, Almanya’da dayanışma kampanyaları örgütlenmiş, başta kadın örgütleri olmak üzere birçok yerli ve göçmen demokratik kurum bu kararı ve uygulamayı protesto ederek, “Nazdar’ın geri gönderilmesi halinde, Türkiye’de cezaevine alınacağı” hatırlatılıp, bu kararın geri çekilmesini talep etmişlerdi. Dayanışma bir kez daha olumlu sonuç verdi ve Nazdar hürriyetine kavuştu.
Avrupa Kadın Dayanışması olarak; imzacı ülke olma sıfatıyla Almanya’nın İstanbul Sözleşmesi’ni eksiksiz uygulamasını talep ediyor, Nazdar Ecevit’in iltica prosüdürünün başlatılarak sığınma başvurusu kabul edilinceye kadar dayanışmada olacağımızı bir kez daha yineliyoruz. Ayrıca 1 Mart gecesi yine Frankfurt havaalanından zorla uçağa bindirilerek Türkiye’ye geri gönderilen Afitap Demir’in, tekrar geri getirilmesi için de dayanışmayı sürdüreceğimizi bildiririz.” şeklinde dayanıma çalışmalarını süredüreceğini sözleirne ekledi.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu