Dünya

Dayanışma giderek büyüyor!

Bern: Taksim’e yapılan son saldırıları kınamak ve direnişçilere destek vermek için, 12 Haziran günü saat 19.30’da İsviçre’nin Bern kentinde, Bern Demokratik Güç Birliği tarafından organize edilen bir miting düzenlendi.

Miting, tertip komitesi adına, direnişler süresinde şehit düşenler şahsında saygı duruşu ile başladı. Akabinde Güç Birliği adına yapılan konuşmada Taksim direnişini selamladıklarını, sorunun salt “iki ağacın kesilmesi” olarak algılanılmaması gerektiği vurgulanarak esas sorunun ülkedeki faşist yapı olduğu söylendi.

İsviçre Kürt Halk Meclisi ise direnişi selamladı ve alanlardaki Ergenekoncu ve İşçi Partililerin Kürtlere yönelik provokasyonlarına dikkat edilmesi gerektirdiğinin altını cizdi. Son olarak da 6 ay önce Paris’te katledilen üç Kürt kadının katliamının muğlak kaldığını, bunun en kısa sürede açıklığa kavuşması gerektiğini dile getirdiler

 

İsviçre meclisinde Taksim tartışılacak

İTİF, YDG ve Partizan da eyleme destek verirken, İTİF temsilcisi de konuşma gerçekleştirdi. “Bugün Taksim gezi parkında devam eden mücadele ağaçların gasp edilen hak ve özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılması, polisin estirdiği devlet terörünün son bulmasıyla birlikte doğayı, çevreyi, kültürel varlıkları, insan hayatını hiçleştiren emperyalizme ve onların uşaklarına karşı birçok farklı kesimin bir arada verdikleri bir mücadeledir” dedi.

İsviçre Yeşiller Partisi’nden bir milletvekili konuşma gerçekleştirdi. İsviçre parlamentosuna Taksim olayları için verdiği önergeyle önümüzdeki pazartesi günkü gündemde tartışacaklarını ve desteklenmesi için çalışacaklarını belirten milletvekili, herkesi çevre için duyarlı olmaya çağırdı.

UNIA sendikası adına konuşan Emine Sarıaslan da sendika olarak önümüzdeki günlerde bir heyet ile Taksim’e gitmeye hazırlandıkların söyledi. Mitingde İDHF ve MLKP de birer açıklama yaptı. Etkinlik müzik ve halaylarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu