Manşet

DDSB 3. Eğitim ve Tatil Kampı gerçekleştirildi

 

DDSB 3. Eğitim ve Tatil kampı 15 Ağustos günü İzmir ‘in Dikili ilçesinde, Sotes tatil merkezinde gerçekleşti. 3.’sü gerçekleştirilen kampın istikrar bağlamındaki varlığı ve ciddiyeti DDSB’nin önüne koyduğu politikaları uygulama cüreti ile ilgilidir kuşkusuz.

Türkiye’nin birçok yerinden katılımın olduğu kamp’ta ilk gün,  kamp üzerine bilgilendirme toplantısı ile başladı. Toplantının akabinde ise serbest zaman etkinliğinde öneriler üzerine HDK (Halkların Demokratik Kongresi) içindeki çalışmalarımız üzerine sohbet gerçekleştirildi. Sohbetin ardından deniz, doğa yürüyüşü gibi fotoğraf çekimleri, voleybol ve futbol maçları yarışması gerçekleştirildi.

Kampın ikinci gününde ise önce kolektif olarak spor yapıldı. Daha sonra sabah kahvaltısının ardından ilk ders olan Dünya’da ve ülkemizde sınıf hareketleri, deneyimler ve görevlerimize geçildi.

Tartışmalara TOGO işçilerinin de katılım göstermesi, konuşmalar yapması tartışmanın verimliliğini arttırdı. Tartışmalarda sonuç olarak DDSB’nin işçi sınıfı ile kurduğu bağların işçi sınıfının mücadelesi ile paralellik arz ettiğini ve bu yaklaşımın örgütlenerek ve üretilerek devam ettirmesi gerektiği vurgulandı. Dersin ardından bilgi yarışması gerçekleştirildi. Oluşturulan 7 grubun bilgilerini sınadığı yarışmada Kampın yıldızları açık ara farkla birinci oldu.

Üçüncü günde ise erken saatlerde yapılan sporu ve kahvaltının ardından Tarihsel süreç ışığında genel durumumuz adlı sunuma geçildi. Sunumda Ortadoğu’da yaşanan isyanlara değinilirken ülkemizde ise işçi sınıfı üzerine bir panorama yapıldı. Sunumda ayrıca Partizan İstanbul merkezli olan Kentsel dönüşüme karşı kampanya çalışmasına da değinildi.

Toplantının ardından akşam, yine Sotes’te kamp yaparak yıllık değerlendirmede bulunan Siyah Pembe Üçgen derneği aktivistleri ile yaklaşık 2 saatlik bir sohbet gerçekleştirildi. LGBT bireylere olan yaklaşımımızı sorgulama ve Homofobik yaklaşımları daha net algılama bağlamında sohbet oldukça önemli bir yerde duruyordu. Sohbete TOGO işçilerinin de dâhil olması ve  “bizler TOGO İşçileri olarak arkadaşları destekliyoruz” şeklinde açıklamada bulunmaları Togo işçilerinde var olan değişimi de gözler önüne serdi. Sohbette LGBT birey arkadaşların yapmış oldukları değerli açıklamalar bizlerin bu konu üzerine daha uzun süre durmamız gerektiğini gösterdi.

Kampın dördüncü gününde ise Kadın sorununa yaklaşım bazında Erkek Şovenizmi ve Taciz başlıklı iki konu tartışıldı. Tartışmanın erkek şovenizmi olması ve bu anlamıyla konuya dair bir kapalılık halinin varlığı nedeniyle konu istenilen düzeye ulaşmasa da tartışmaların ve böylesi bir sunumun oluşturulması oldukça önemli ve tekrara uygulanması elzem bir yerde durduğu görüldü.

Sunumun ardından TOGO işçileri direnmek ve değişim üzerine bir söyleşi gerçekleştirdiler. Sohbet havasında geçen söyleşi, denilebilir ki kampın en hareketli ve heyecan verici sunumuydu. Yöresel dillerin bütünlük sağladığı ve doğal ve sade konuşmaların ahenkliği içinde hayatın içindeki teorinin varlığını hep beraber paylaşmış olduk. Serbest zaman etkinliğinde ise Kültür Sanat Komisyonu tarafından İlkesiz Adlı Doğaçlama Tiyatro gösterimi gerçekleştirildi. İzleyenleri kahkahaya boğan tiyatro gösterimi kitle tarafından uzun süre alkışlandı.

Kampın 5.( son) gününde ise  “Güncel sorunlar ve görevlerimiz” başlığı altında HDK’nin geldiği konum ve bizim HDK içindeki çalışmalarımız değerlendirildi. Değerlendirmenin ardından kamp değerlendirmesine geçildi. Genel mana da kimi eksikliklerine rağmen kampın olumlu bir havada gerçekleştirildiği kanısına varıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu