GüncelManşet

(Yenilendi-Video)DDSB Kuzu Deri ve THY işçilerini ziyaret etti

İstanbul: 6 Nisan Cumartesi günü saat 12.00’de, İstanbul Zeytinburnu’nda Kuzu Deri direniş çadırına ziyarette bulunan Devrimci Demokratik Sendikal Birlik (DDSB), Kazlıçeşme Meydanı’ndaki Olivium önünde biraya gelerek Kuzu Deri Fabrikası’na yürüdü. Yürüyüş sırasında sıklıkla  “ Yaşasın sınıf dayanışması”, “Birlik mücadele zafer” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Sloganlarla Kuzu Deri çadırına gelen DDSB , Kuzu Deri Fabrikası’nın önünde bir basın  açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamayı DDSB adına Veysel Arslan yaptı. Arslan açıklamada şunları söyledi; “Bize dayatılan onursuz bu yaşamdan insan olarak utanç duyduğumuz için buradayız. Kuzu Deri işçileri de bunun farkındalar 110 gündür kendilerine ve esasta da işçi-emekçilere dayatılan onursuz bu yaşamı tercih etmedikleri için buradalar.  Bu onurlu geleceği direnerek inşa edeceklerinin bilincindeler. Onlar Kuzu Deri Patronu’na çok uzak olan onurlu bir yaşamı tercih ettiler. Ve bunun için direniyorlar.”dedi. Arslan konuşmasına şöyle devam etti; Kuzu deri işçileri lüks şeyler istemedi, peki ne istedi Kuzu Deri işçileri tabii ki cevabı çok basit.  Kuzu deri işçileri, onurlu bir yaşam iş hayatlarını birazcık olsun düzeltmek için örgütlü sendikalı çalışma hayatı, emeklerinin değerlerinin karşılığını ve patronun iki dudağı arasında olmayan güvenceli çalışma hayatı istediler. İstedikleri en temel hakları ve bu haklarına sahip çıkmak için direniyorlar.  Tabi ki bizlerde işçi sınıfının tarihinden öğrenerek yolumuzu bulacağız. Bizden önceki işçi arkadaşlarımız nasıl kazandılarsa öyle kazanacağız.

İşçi sınıfı önderlerinin işaret ettikleri gibi sınıfsız, sömürüsüz insanca bir yaşam kurmak için,direneceğiz mücadele edeceğiz ve elbette ki o gün bugün olmasa da yarınlarda

Sermaye uşakları taleplerimizi ne kadar terörize etmeye çalışsa da milyonuncu kez en insani en demokrat taleplerimizi haykırmaktan bir adım bile geri durmayacağız. Önemli olan her şeye rağmen yaşamak değil, onurlu, örgütlü ve mücadele ruhuyla yaşamaktır.Bizler onurlu bir yaşamı seçenleriz”…

Konuşmanın ardından sıklıkla  “Kuzu deri işçisi yalnız değildir”,”Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

DSC 0132110 günlük direnişim bana asıl yaşamam gereken hayatı öğretti”.

Arslan’ın ardından 110 gündür direnişte olan Mehmet Şefik Dağ bir konuşma gerçekleştirdi. Dağ konuşmasında;”Ben buraya beni ziyarete gelen herkesten çok şey öğrendim. işçinin aslında ne demek olduğunu, haklarımın ne olduğunu öğrendim.110 günlük direnişim bana asıl yaşamam gereken hayatı öğretti. Bana destek olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Onurlu bir yaşam isteyen THY işçilerini selamlıyoruz”

DDSB Kuzu Deri ziyaretinin ardın Hava-İş  önüne giderek THY işçilerini ziyaret etti. Ardından da THY işçilerinin her cumartesi yaptığı eylem katıldı.

Eylem Hava-İş önünde başladı ve Bakırköy Meydanı’nda basın açıklamasıyla son buldu.

Eylem sırasında sıklıkla ”İşçiler birleşin iktidara yerleşin”,”İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”,”Birlik mücadele zafer” sloganları atıldı.

Eylemde ilk olarak Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin bir konuşma yaptı. Ayçin konuşmada;”319 gündür direniyoruz. Bizim asıl görevimiz, kendini bize teslim etmiş insanları varmak istediği yere sağ salim vardırmak.

Bizler bugün direnen işçiler olarak greve doğru giden işçiler olarak kamuoyununa sunulurken kötü sunuluyoruz. Bizler bunun kimin yaptığını biliyoruz. Bunu yapan “Hükümettir” ,”Şirket yöneticileridir”.Ama biz asla vazgeçmeyeceğiz. Sonuna kadar direneceğiz” dedi.

Diranişte olan Çaykur işçileri adına da bir konuşma yapıldı. Yapılan konuşmada, THY direnişiyle bütünleştiklerini ve Çaykur işçilerininde Nisan ayında greve gideceklerini belirtti.

Ardından da DDSB adına Veysel Arslan bir konuşma yaptı. Arslan konuşmasında; “Diren bütün işçilerin yanındayız. Çünkü bizler biliyoruz ki işçi sınıfının kurtuluşu direnmekten geçer.

Demokratik Sendikal mücadeleyi yok etmeye çalışıyorlar. Bunlarla mücadele etmenin en güzel örneği 109 gündür direnen THY işçileridir. Onların onurlu direnişini selemlıyoruz. Onurlu bir yaşam isteyen THY işçilerini selamlıyoruz” dedi.

Eylem,” Birlik mücadele zafer” sloganlarının haykırılmasından sonra halaylarla son buldu.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=nqjiBYVY-tE&feature=youtu.be{/youtube}

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu