Emek

DDSB’den Hacettepe işçilerine ziyaret

Ankara: Daha iyi çalışma koşulları için yaptıkları eylemler yasa dışı ilan edilip, işten atılan ve direnişe başlayan Hacettepe işçilerine Ankara DDSB tarafından ziyaret gerçekleştirildi.

 

“Yaşasın sınıf dayanışması!”

“Hacettepe işçisi yalnız değildir, birlik mücadele zafer!” yazılı ozalitin açıldığı destek ziyaretinde DDSB’liler işçilerin bulunduğu alana sloganlarla yaklaşırken, işçiler de sloganlara eşlik etti.

İşçilerle buluşulmasının ardından DDSB adına bir konuşma gerçekleştirildi. DDSB’nin yıllardır işçi sınıfı mücadelesinin bir parçası olduğu ve bugün de Punto Deri, birçok iş yerinde mücadeleyi aktif bir şekilde sürdürdüğü belirtilen konuşmada Hacettepe direnişinin de yanında olduklarının altı çizildi. Konuşmada taşeronlaştırma, kıdem tazminatının gaspı gibi saldırılara karşı mücadele etmeyi öğreten Hacettepe işçisi selamlanırken, örgütlü mücadelenin öneminden bahsedildi.

Konuşma “bundan sonra da direnişin yanında olacağız” denilerek ve ardından “Yaşasın sınıf dayanışması!” sloganının atılmasıyla sonlandırıldı. Yapılan konuşmanın ardından DDSB’liler direnişe ve son gelişmelere dair işçilerle sohbet etti. Özellikle kadın işçilerin kararlı duruşları dikkat çekti.

 

“Alnımızın akıyla çıktık, alnımızın akıyla gireceğiz!”

DDSB’liler işçilerle yaptıkları sohbette egemenlerin direnişi kırmak için seçtikleri en etkili yolun işçileri ve direnişi yalnızlaştırmak olduğunu belirterek, dayanışmayı büyütmenin öneminden bahsetti. Sohbet sırasında bir işçi talepleri gerçekleşene kadar kararlı bir şekilde mücadele edeceklerini belirterek “alnımızın akıyla çıktık, alnımızın akıyla gireceğiz!” dedi. Hastanede çalışan diğer işçilerin tutumuna dair de korkunun insani bir şey olduğunu belirten işçiler ama bazı kişilerin ise “Böyle bir şeye ne gerek vardı. Zaten asgari ücrete zam gelecekti.” dediğini belirterek “bizim sırtımızdan dünyayı götürecekler, bize de üç beş kuruş verip şükretmemizi bekleyecekler!” diyerek tepkisini gösterdi.

 

PICT0633“Biz haklıyız, onurluyuz! Sonuna kadar direneceğiz!”

Yine diğer bir işçi ise üniversite yönetiminin işten atmalarla ilgili kendilerinin sorumlu olmadığını yazan bir pankart astığını belirterek 4857. Kanunu hatırlatan işçi, kendilerinin durumundan üst işveren olan üniversite yönetiminin sorumlu olduğunu söyledi. Kendilerinin muhatap olarak kabul edildiğinde alt işverenle (taşeron firma) değil üst işverenle görüşeceklerini vurgulayarak üniversite yönetiminin kendilerinden kaçamayacağını ekledi.

Ayrıca aynı işçi işten atılma gerekçelerinin 29. maddede olan gasp, hırsızlık ve tecavüz suçu olarak yapıldığını belirterek kendisinin 12 yıl çalışmasına rağmen bu maddeden dolayı atılmasıyla kıdem tazminatının gasp edildiğini ve siciline işlendiği için başka işte çalışamayacağını ifade ediyor.

Hacettepe işçileri kurdukları çadırla direnişine devam ediyor. Üniversite yönetiminin geçtiğimiz günlerde “direnişi bırakın, diğer alanlarda çalışın, bir ay sonra zaten bu şirket gidecek” dediği ve işçilerin farklı taşeronlara alarak direnişi kırma amacı devam ediyor. Bunun dışında da herhangi bir görüşme talebi gerçekleşmemiş.

 

Üniversite yönetimi hastanede çalışan bir DDSB’liyi hedef gösterdi!

Direnişin başından beri işçilerle birlikte olan Hacettepe’den bir sağlık emekçisi DDSB’li ise hastane yönetimi tarafından hedef gösterildi. DDSB’li sağlık emekçisi için Hacettepe Hastane Müdürlüğü tarafından başhemşireden rapor istendi, diğer işçilere de sendikalı olduğu söylenip ondan uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Benzer uygulamalardan diğer SES üyesi sağlık emekçileri de nasipleniyor. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu