GüncelManşet

Delhi’de genç üniversiteliler sokakta

H. Merkezi: Yüzlerce üniversite öğrencisi Hindistan’ın Delhi kentinde Üniversite Yüksek Komisyonuna (UGC) karşı eyleme geçti

9 Aralık günü Delhi’de Üniversiteli gençler öğrenci topluluklarına verilen ödeneğin kaldırılmasına ve yüksek eğitim ücretlerine tepki göstermek için sokağa çıkarken, polisin sert saldırısıyla karşılaştı.

Parlamento binasına yürümek isteyen üniversitelilere polis Delhi’nin merkezinde biber gazı, ses bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Saldırı sonucu yaralanan öğrencilerin bir kısmı civarda bulunan hastanelere kaldırıldı. Bir kısmının ise gözaltına alındığı gelen bilgiler arasında.

Çeşitli sitelerde yer alan  haberlere göre gözaltına alınan kadın öğrenciler polis tarafından taciz edildiklerini ve işkenceye maruz bırakıldıklarının bilgisini geçti.

“Bu mücadele tüm toplumun mücadelesidir”

45 gündür UGC’ye ve polis saldırılarına karşı eylem gerçekleştiren üniversiteliler mücadelelerinin tüm toplumu ilgilendirdiğini ve toplumsal muhalefetin ülke çapında harekete geçmesi gerektiğini düşünüyor.

“Öğrenci düşmanı politikalarla ekonomik kısıtlamalar eş zamanlı”

Üniversiteliler ekim ayının ilk günlerinden bu yana UGC’nin öğrenci topluluklarına verilen ödeneği rafa kaldırmasına ve yüksek eğitim ücretlerine karşı eylemdeler.

Mumbai Öğrenci Dayanışması’ndan bir üniversiteli hükümetin öğrencilerin sorunlarına şiddetle karşılık verdiğini, eylemlerin Manipur ve Kashmir gibi yerlerde de sürdüğünü ancak Occupy YGC adı verilen eylemlerde talep edilenlerin karşılanmadığını söyleyerek öğrenci düşmanı politikaların eğitime ayrılan bütçenin kısıtlanması ile eş zamanlı uygulandığını kaydetti.

Üniversitelilerin yaptıkları açıklamada taleplerini şu şekilde sıraladı;

* Polisin son barbarca saldırısını kınıyoruz.

* Polis şideti ve gözaltılar sebepsizdir.

* Demokratik protesto hakkını kullanan öğrenciler fişlenemez.

* Kadın öğrencilere cinsel tacizde bulunan polisler kayıt altına alınmalıdır.

* (Hindistan’da First Information Reports (FIR) adlı bir kurum cinsel saldırı gibi suçları kayıt altına alıyor. Üniversiteliler bu kurumdan talepte bulunuyor.)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu