Güncel

“Demirci Kawa’nın destanı sürüyor”

H. Merkezi: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Hapishane’den gazetemize Newroz kutlaması gönderen tutsakların mesajını yayınlıyoruz:

 

Merhaba Özgür Gelecek emekçileri;

Tarihin karanlık ve kanlı sayfaları sıcaklığı bugünlere vuran görkemli ateşlerin izlerini taşıyor. O sayfaları nasırlı kocaman eller çevirdiğinden beri bize ait gözlerin, koca ellerin, güneşte kavrulmuş tenlerin ışıltısı vuruyor bilincimize. 21 Mart, insanlığın doğa ile birlikte ayaklandığı gün! Demirci Kawa ocağındaki ateşi arkasında taşıdığında arkasından bir halk yürüdü. Zalimin adı Dehaq’tı ve Dehaq demircinin yaktığı ateşte, halkın elinde karanlığa gömüldü.

21 Mart’tan sonra güneş halkın elinde doğdu. 21 Mart güneşin bayram ettiği, onun etrafında dans ettiğimiz gündür. Demirci Kawa’nın güneşten kopararak içimize indirdiği ateşin etrafında bugün korkuların yüzüne ateşler sıçratacağız. Sara, Rojbîn, Ronahî ateşimizin ortasında kollarını savuracaklar. Onları Paris’te katledenlere “yaşamak var olmaktır, varız” diyecekler. 

Onların etrafında bizler, Demirci Kawa’nın destanının sürdüğünü haykıracağız. Newroz, Kürt halkının direnişinde bir daha sönmemecesine alevlenmiştir. Her seferinde onu halkların büyük bayramına taşıyoruz. Mart isyanımıza nefret duyanların/besleyenlerin Helepçe’deki, Beyazıt’taki, Gazi ve Ümraniye’deki katliamlarına tanıklığımızdır. Mart, isyanımızın sebebi acılarımızın ağırlığıdır! Newroz’u ölenlerimizin umutlarına yeni isyanlar katarak kutlayalım.

21 Mart Newroz’dur. Yeniden Demirci Kawa olup yolları dağa taşımaktır. Dağı düze indirmek, güneşi gene bizden yana doğurmaktır. Newroz coşkusuyla,

NEWROZ PÎROZ BE!

Sevgilerimizle…

(Tekirdağ 1 No’lu F Tipi’nden Tutsak Partizanlar)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu