GüncelManşet

Demirtaş, Kadıköy’de onbinlerle buluştu

Kartal: Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine günler kala, HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş Kadıköy Meydanı’nda miting gerçekleştirdi. “Yeni Yaşam Çağrısı” şiarıyla örgütlenen mitinge onbinlerce insan katıldı.

HDP bileşenlerinin alanda hazır bulunduğu mitingde, kitlenin bir kısmı ise Boğa Meydanı’ndan alana yürüyüşle geldi. Demirtaş Flamalarının açıldığı miting boyunca, YPG ve Kürdistan bayraklarının da taşındığı görüldü.

Miting boyunca “Bijî serok Apo”, “Erdoğan kerdoğan tu kurbane Öcalan” vb şeklinde sloganlar atılırken, Çerkes sanatçı Nuran Fidan Kube, Arap sanatçı Neriman Doğan, Yasemin Göksu ve Hozan Dino şarkıları ile mitingde yerlerini alarak aday Selahattin Demirtaş’a desteklerini açıkladılar.

 

Bizler bu yarışta olmasaydık halkımız ölüm ile sıtma arasında tercih yapmaya zorlanıyordu

Tüm şehitleri için saygı duruşunda bulunulan mitingde, sanatçıların sahne almasından sonra platforma Selahattin Demirtaş çıktı.

Demirtaş, “Kadınlar, gençler, işsizler, emekçiler, yoksullar, öğrenciler, Türkler, Ermeniler, Kürtler, Aleviler, Süryaniler, Ezidiler, Türkiye’nin çiçek bahçesi kadar güzelliğinizle hoş geldiniz” diyerek başladığı konuşmasında güçlü bir birliktelikle ve ilkelerle umut yarattıklarını belirterek, bunun AKP’nin tek adam algısını bozduğunu ifade etti ve “Sizler gücünüzle tek adamda panik yarattınız. Bizim yeni yaşam teklifimizden kaynaklı panikleyen tek kişi var, Recep Tayyip Erdoğan. Sizin kendi adayınızı çıkartıyor olmanız onun planlarını bozdu” dedi.

demirtaş miting fotosu 2AKP’nin kendi varlığını muhalefetteki boşluk sayesinde ürettiğinin altını çizen Demirtaş, sistemin halkı bölmek istediğini vurguladı. Kendi adaylığını ise halkın adaylığı olarak niteleyen Demirtaş “Ben kişi olarak aday değilim. Aramızdan birisinin, mücadelenin birikimlerini temsil edecek şekilde aday olması gerekti. Bizler bu yarışta olmasaydık halkımız ölüm ile sıtma arasında tercih yapmaya zorlanıyordu” şeklinde konuştu.

 

Devletin her şeyi var, halkın bir Cumhurbaşkanı olsun istiyoruz

Demirtaş konuşmasında ayrıca, diğer adayların koltuk kazanmak için ilkelerinden feragat ettiklerini ifade ederek, “oy kullanmaya gittiğinizde 3 fotoğraftan yalnızca bir tanesi sizin gibidir. Bu seçim eşit adil bir yarış olmuyor. AKP bütün devlet olanaklarını arkasına alarak hareket ediyor. madem kendine güveniyorsun, neden yer gök fotoğraflarınla dolu? Neden 2 saatlik bir TV programında benimle karşılaşmaktan korkuyorsun?” diye sordu.

Başbakan’ın malvarlığını da açıklamaktan çekindiğini ve çocuklarının üstüne geçirdiği şeylerle malvarlığını gizlediğini ifade eden Demirtaş, kendilerinin kazanması halinde ise “Biliyoruz ki, her iki aday da devletin çıkarlarını koruyacak. Devletin polisi var, kaymakamı var, Valisi var, halkın bir Cumhurbaşkanı olsun istiyoruz” dedi.

 

demirtaş mitin foto3Vereceğiniz oy işte bu kadar değerli

Demirtaş konuşmasında ayrıca, kendisi de alanda bulunan ve Rize’de açtığı stantta saldırıya uğrayan Necmettin öğretmeni de selamlayarak “tek bir kişi bile yeri geldiğinde Cumhurbaşkanlığından daha değerli bir masayı açabiliyor” şeklinde konuştu.

Konuşmasının son bölümünde Filistin’de yaşanan saldırganlığa da değinen Demirtaş Rojava devrimini de selamlayarak “Buradan direnişe katılan gençlere bin selam olsun. Kardeşliği sizler yaratıyorsunuz. Rojava’daki yeni yaşam çağrısı büyük bir güçle bizi aydınlatıyor. Rojava devrimine Kadıköy’den selam gönderiyoruz” dedi.

Mitingin sonlanmasının ardından Demirtaş’ın sahneden ineceği sırada, gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın yeğeni Berken sahneye çıkarak kumbarasında biriktirdiği parayı seçim kampanyasına bağışladı. Bunun üzerine Demirtaş “Hasan Ocak’ın yeğeni Berken kampanyamıza destekte bulunmak için kumbarasıyla gelmiş. İşte yaşamın özü bu. Ayakkabı kutusu mu, çocuğun kumbarası mı daha değerli. Vereceğiniz oy işte bu kadar değerli. Yaşamımız bundan ibarettir” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu