Emek

Demiryolu çalışanları yollara “düşecek”!

H.Merkez: Demiryolu çalışanları 16 Nisan’da ise bir günlük iş bırakma eylemi yapılacak.

Demiryolu çalışanları özelleştirmeye karşı greve çıkacak. Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Türk Ulaşım-Sen ve içinde demiryolu dernekleri, vakıfları bulunan 12 örgütün oluşturduğu Demiryolu Çalışanları Platformu, mecliste görüşülecek “demiryollarının serbestleştirilmesi” adı altında görüşülecek yasa tasarısına karşı iş bırakacak.

Yasanın amacının demiryollarını özelleştirmek olduğunu belirten sendikalar 31 Mart’ta Edirne’den Ankara’ya yürüyecek, 16 Nisan’da ise iş bırakacak. 6 koldan başlayacak yürüyüş 3 Nisan’da TCDD Genel Müdürlüğü önündeki karşılamadan sonra meclis’e yürüneceğini ve 16 Nisan’da bir günlük iş bırakma eylemi olacağını açıkladı..

Greve çıkacak olan sendikalar yaptıkları basın toplantısıyla programı açıkladı.

BTS Genel Başkanı Yavuz Demirkol basın toplantısında, Demiryollarının 156 yıllık geçmişi olduğunu ve bu yasa tasarısıyla birlikte kaderinin değişeceğini dile getirdi. Demirkol tasarının aslında özelleştirme olduğunu ve yasalaşması durumunda “çağdaş kölelik” anlamına geleceğinin bunun ise taşeronun yaygınlaşmasına neden olduğunu belirti.

Türk Ulaşım Sen Genel Başkanı Nazmi Güzel ise “Ülkede 1,5 milyon taşeron işçi köle gibi çalışıyor. Özelleştirmelerle bu sayı artacak” şeklinde sözleriyle yasaya tepki gösterdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu