Emek

Demiryolu emekçileri grevde!

Kartal: Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) ve Türk Ulaşım-Sen (TUS) Haydarpaşa Garında grevde.

İçinde BTS ve TUS’un olduğu Demiryolu çalışanları platformu Hükümetin TCDD’nin özelleştirilmesini içeren yasa tasarının görüşülmek üzere meclise gelmesini protesto etmek için Haydarpaşa garında toplandı.

“Bu iş yerinde grev vardır!” pankartı açan demiryolu emekçileri hükümeti uyarmak için 24 saatlik iş bırakma eylemi için İstanbul’un da içinde olduğu 6 ilde eş zamanlı eylemde.

Haydarpaşa Garında halaylar eşliğinde başlayan grev coşkulu bir şekilde başladı. Kamu-Sen greve destek vermemesi ve üyelerinin çalışmaya devam etmesinden kaynaklı tren seferleri normal seyrinde devam etti. Demiryolu emekçileri “Devlet güdümlü sendikaya hayır” şeklinde sloganlar atarak Kamu-Sen’in tavrını protesto etti.

Demiryolu emekçileri, “Demiryolu halkın satılamaz”, ”TCDD yasa tasarısı geri çekilsin”,”AKP yasanı al başına çal” vb sloganları eşliğinde basın açıklaması okundu. Açıklamayı demiryolu emekçileri adına BTS Eğitim Sekreteri Mithat Ercan okudu. Ercan demiryolu emekçilerinin karşı olduğu yasa tasarısının tüm uyarılara rağmen Meclis Genel Kurulun’da görüşülmek üzere geldiğine dikkat çekerek, yasanın ulaşımın ticarileştirilmesine ve taşerona verilemesiyle kazaların artacağını belirtti.

Ercan yapılmak istenenin açık bir şekilde özelleştirme olacağına vurgu yaparak , “Yasa tasarısı aynı zamanda ekmeğimize, işyerimize bir tehdittir. Bu tehditlere karşın biz demiryolcular dün olduğu gibi bugün de, yarın da işimize, iş yerlerimize sahip çıkacağız. Tasarı geri çekilmediği durumda mücadelemizi yükselterek sürdüreceğiz” dedi.

Gece yarısına kadar sürecek olan eyleme ESP katılarak destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu