Manşet

Demokrasi ve Barış Konferansı sona erdi

Ankara: Birçok aydın ve sanatçının çağrısıyla düzenlenen Demokrasi ve Barış Konferansı sonuç deklerasyonunun hazırlanmasıyla sonlandırıldı.

Dün gerçekleştirilen “Hakikat, Yüzleşme ve Adalet”, “Hukuk, Yol Temizliği ve Yeni Anayasa” ve “Müzakere sürecine barışın toplumsallaşması ve demokratik siyaset” konulu atölyelerin tartışmalarının aktarıldığı metinlerin sunulmasıyla başlayan ikinci gün, onlarca katılımcının atölyedeki çalışmalar ve süreçle ilgili öneri, eleştirileriyle devam etti. Ayrıca atölyeler sonunda her konu başlığı için en az dokuz kişiden oluşacak komisyonlar oluşturuldu.

Aydın, sanatçı, akademisyen, milletvekili ve kurum temsilcilerinin konuşmalarıyla geçen uzun sürenin sonunda “Demokrasi Ve Barış Deklerasyonu” katılımcılar ve kamuoyuyla paylaşıldı. Aşşağıdan bir çözüm hareketinin örülmesine karar verildiği belirtilen deklerasyon metninde; barış ile demokrasinin birbiriyle ilişkili olduğu, demokratikleşme adımlarının barışı geliştireceği vurgulandı.

Metinde Öcalan’ın özgürlük, güvenlik, sağlık koşullarının sağlanmasından son dönemde gözteri, toplanma hakkına yönelik saldırılara ve hasta tutsaklara kadar birçok noktaya değinildi. Ayrıca gerçek bir barış için kırım, soykırım, katliam ve kayıplarla yüzleşilmesi; bütün suçların ortaya çıkarılması ve adaletin sağlanması gerektiğinin de altı çizildi.

Deklerasyon metninin okunmasıyla katılımcılara öneriler ve eksiklikler için söz hakkı verildi. Birçok katılımcının yaptığı öneriler sonucunda deklerasyon metninin düzenlenmesi ve yarın açıklanması için divana görev verildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu