Manşet

Deri-İş Tuzla’ da TİS İmzaladı!

İstanbul: Deri-İş sendikası ile  İşveren Sendikası arasında yürütülen 1 Mart 2013- 28 Şubat 2016 dönemini kapsayan Grup Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlandı.

Bir süredir devam eden görüşmelerde deri patronlarının Deri-İş’in talepleri konusundaki olumsuz tutumlarına yanıt olarak sendika, üyeleriyle birlikte Tuzla Org. Deri Sanayinde örgütlü olduğu işyerlerinde eylemlere başlamış, Nisan ayı başından itibaren deri sanayi içerisinde kitlesel bir yürüyüşün ardından işe bir saat geç başlayarak patronları uyarmıştı. Patronların talepleri red eden tutumları karşısında sendika mesaiye kalmama eylemleri gerçekleştirmişti.

Deri işçilerinin kararlı mücadelesi karşısında deri patronları masaya oturarak Deri-İş sendikasının taleplerini kabul etti. Deri patronlarının, sosyal haklar konusunda diğer iş kollarına nazaran en yüksek orandaki haklara sahip olan deri işçilerinin bu haklarını kısmaya yönelik çabalarına rağmen, sendikanın geçmişte kazanılan haklara dokundurmama prensibinden vazgeçmedi ve taviz vermedi.

Anlaşmaya göre; taban yevmiyesi 34,5 TL? nin altındaki altında kalan ücretler 34,50 TL?ye yükseltilerek tüm yevmiyelere seyyanen 6,00 TL zam yapılması kararlaştırıldı. Böylece ücretlerde birinci yıl ortalama zammı %14 olarak gerçekleşti.

Erzak, izin dönüş, bayram parası, yılda 4 ikramiye, devlet memurlarına uygulanan aile yardımı, yemek yardımı, yıpranma, tahsil, yakacak, çocuk yardımı, doğum, evlenme, ölüm, askerlik gibi yardımları içeren sosyal haklar konusunda yapılan yardımlara birinci yıl ortalama zam oranı ise %14,61 olarak gerçekleşti. Sözleşmenin ikinci ve üçüncü yıllarında ücretlere enflasyon üzerine yüzde 1,5 puan eklenerek, sosyal haklara sözleşmenin ikinci ve üçüncü yılları için enflasyon üzerine yüzde 1 puan eklenerek zam yapılması kararlaştırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu