Güncel

Derinçay köylüleri şantiye bastı

Mersin: Bingöl’de köylülerin baraj yapımlarına tüm itirazlarına rağmen inşaatların durmaması sonrası köylüler baraj şantiyesini bastı.

Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Derinçay köyünde bir süredir yapılmak istenen baraja, karşı çıkan köylüler adına konuşma yapan Tekin Tatlı, baraj yapımının bölgedeki arazileri yok edeceğine dikkat çekti. Konuşmasına devam eden Tatlı; “Baraj inşaatının başlaması ile arazilerimiz tahrip olmaya başladı. Hayvanlarımızı otlatacak meramız kalmadı, köy mezarlığımızı bile tahrip ederek mezarlığımızı kullanılmaz hale getirdiler. Baraj kanallarının geçtiği arazilerin kamulaşmayan bölümleri tahrip edildi. Yetkili birimlere gerek yazılı gerekse sözle şikayette bulunduk fakat hiçbir işlem yapılmadı ve inşaat devam etti. Tek çare olarak köylülerle beraber inşaatı kendi çabalarımızla durdurma kararı aldık” dedi.

Baraj yapımını durdurmakta kararlı olan Derinçay köylüleri eylemlerine sorunları çözülünceye dek, kararlı bir şekilde devam edeceklerini belirterek; “Yarın ve diğer günlerde tüm köylülerimiz olarak doğamızın kaybolmaması ve arazilerimizin talan edilmemesi için daha büyük eylemler yapacağız” dediler.

Eylem sırasında olay yerine gelen askerin, köylülere saldırması sonucunda arbede yaşandı. Bu saldırıyla da yılmayan köylüler şantiye çevresinden ayrılmayarak kaymakamın gelmesini beklediler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu