Manşet

Dersim’ de Roboski Anmaları!

Dersim, Zilan, Sivas ve Maraş’tan sonra devletin katliamlarının arasında yerini alan 34 Kürt köylüsünün 28 Aralık 2011 tarihinde f-16 uçaklarıyla sınır boyunda katledildiği katliamın 1. Yılı.

Ülke genelinde yapılan anmalarda faillerin açığa çıkarılması için çağrılarda bulunuldu.

Dersim’de de katliamda yaşamını yitirenleri anmak amacıyla 28 Aralık günü saat 16.00’da HDK Gençlik Meclisi tarafından, Belediye Konferans Salonunda belgesel gösterimi yapıldı.

Ardından yine aralarında Partizan’ın da bulunduğu Halkların Demokratik Kongresi Dersim İl Meclisinin saat 17:30’da düzenlemiş olduğu meşaleli yürüyüş gerçekleştirildi.

Sanat Sokağında toplanan kitle “Katil devlet hesap verecek”, “Şehit namırın”, “Roboski halkı yalnız değildir” vb. sloganlar eşliğinde Seyit Rıza Meydanına yürüdü. Şehitler anısına yapılan saygı duruşunun ardından basın açıklaması gerçekleştirildi.

Açıklamada; ülkemizde devrimci, demokrat ve yurtseverlere yönelik saldırılara ve Maraş, Roboski gibi katliamlara değinildi.

Bu katliamların faillerinin bir an önce açığa çıkarılması için çağrıda bulunuldu.  Eyleme Demokratik Haklar Federasyonu da destek verdi.(Dersim Partizan)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu