Güncel

Dersim Festivalinde 2. Gün/Pertek

Dersim: 27 Temmuz festival programında Ovacık ve Pertek olmak üzere iki yerde etkinlik olduğundan kaynaklık üç gruba ayrıldık.  İki grup ilçelere giderken, bir grupta merkezde, gerçekleşecek olan kadın paneline katılım ve gazetemizin dağıtımı yapmak üzere dağıldık.

Pertek’e gelen arkadaşlar saat 13.00’da düzenlenen kahvaltının ardından günü örgütlemek ve daha sistemli bir çalışma yürütmek için bir araya gelerek kısa bir toplantı aldı. Toplantının ardından Pertek’te de iki gruba ayrılarak mahallelerde sloganlar eşliğinde gazete dağıtımları gerçekleştirildi.

Gazetemizi kitlelere taşırken zaman darlığımızın olmasından kaynaklı kısa sohbetler gerçekleştirmek zorunda kaldık. Ve sohbet ettiğimiz herkesi Pertek merkez’de açmış olduğumuz Partizan standına davet ettik.

Dağıtımın ardından saat 16.30 Pertek Belediyesi Çınar Altı çay bahçesinde gerçekleştirilen;  “Birleşik mücadele ve Kürt sorunu” panele katıldık.

Panelde Partizan, EMEP, DHF, ÖDP yer almaktaydı.

Panelde ilk sözü EMEP adına Ender İmrek aldı. İmrek; Ortadoğu’dan söz ederek emperyalistlerin saldırılarından ve Kürt ulusuna yönelik baskılar, Kürtlerin Suriye’de 6 bölgeyi ele geçirmesinden bahsetti. Devamında HDK’nin, birleşik hareketin zorunlu bir ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Ardından söz alan ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Önder İşleyen; AKP’nin zihniyetine ve politikalarına değindi. Ve Kürt sorunun en önemli sorun olduğunu ve bölge sorunu olduğunu dile getirdi.

ESP adına konuşan Soner Çiçek ise; Kürt halkına yapılan baskılardan söz ederek; “Toplumun tüm ezilenlerine dönük bir saldırının söz konusu olduğunu, AKP’nin topyekûn saldırdığına dikkat çekti.

Ardından Partizan adına Kenan Özyürek söz aldı. Özyürek; Ulusal soruna MLM çizgisinde, ideolojisinde bir bakış açısı sergilediklerini dile getirdi ve 1970’li yıllarda önder İbrahim Kaypakkaya’nın  o dönemde ulusal sorunu gündemleştirdiğini ve ulusların kendi kaderini tayin etme hakkını savunduğunu dile getirerek tezler oluşturduğuna vurgu yaptı. Kemalizm ideolojisine dikkat çeken Özyürek; TC devletinin felsefesi ve ideolojisinin Kemalizm olduğunu ve günümüzde de bu ideolojinin hayat bulduğunu söyledi. “AKP Kemalizm ideolojisini dillendirmese de Kemalizm ideolojisinden kopuk değildir” diyen Özyürek, anayasa tartışmalarına da değindi. Yeni anayasadan bir şey beklememek gerektiğine ve demokratik bir anayasa beklentisinin doğru olmadığını, halkı da bu konuda bir beklenti içerinse sokmamak gerektiğini dile getirdi.

CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu ilgili de konuşan Özyürek, zihniyetlerini ve yürüttükleri politikadan bahsetti. HDK’ye ilişkin de düşüncelerini ifade eden Partizan temsilcisi konuşmasını Ortadoğu ile sonlandırdı.

DHF adına söz alan Av. Uğur Yeşiltepe; AKP’nin Kürt sorununa yaklaşımlarının bir tasfiye sürecini işlettiğini ve kimi zamanda kırılmalara yol açtığından söz etti. Şimdide anayasanın bunlardan bir tanesi olduğunu, açılım sürecinin bir çeşidi olduğundan bahsetti. HDK ile ilgili ise daha önce açıklama yaptıklarını ve o açıklamanın güncelliğini koruduğuna dikkat çekti.

Panel soru cevap kısmının ardından sonlandırıldı.

Türkçe, Zazaca ve Kürtçe selamlamalarla başlayan konserde ilk sırayı Kürtçe ezgileriyle Şafak Ayşe aldı. Ardından Pertek Belediye Başkanı bir konuşma yaptı. Başkan; Dersim halkının direnişinden, Dersim halkına ve Kürt halkına yönelik gerçekleştirilen asilimasyon saldırılarından bahsederek “inadına direniş” dedi. Dersim için; “Buralar bizim kültürümüz, sahip çıkacağız” diyerek; “Haksız savaşlara hayır diyoruz. Bizler çocuklarımıza paylaşımı, kardeşliği, sevgiyi öğretelim. Geleceğimize sahip çıkalım” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmanın ardından Sahnede; Gerçek Yağlın, Grup yorum, Grup İsyan Ateşi, Mikail Aslan, Erkan Uğur, Erdoğan Emir, Haluk Özkan, Ayfer Düztaş gibi birçok sanatçı yer aldı.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu