GüncelManşet

Dersim Geyiksuyu’nda festival erken başladı

 

Dersim: Bu yıl 2.si düzenlenen Dersim merkeze bağlı Geyiksuyu köyündeki festival 30 Temmuz Çarşamba günü öğlen saatlerinde siyanürle altın aramalarına ve barajlara karşı yapılan yürüyüş ile başladı. Tunceli Geyiksuyu Çevre Köyleri ve Doğa Koruma Derneği’nin düzenlediği yürüyüşte köy dernekleri ve Munzur Çevre Derneği pankart ve dövizleriyle yerini aldı. Partizan’ın destek verdiği eylemde sık sık “Dersim’de baraj istemiyoruz”,”Baraj yapma boşuna yıkacağız başına”,”Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganlarını attı. Yürüyüşün ardından bir açıklama yapan Alişan Çelik, Dersim topraklarının ciddi tehdit altında olduğunu belirtirken, 23 HES ve 63 yerde siyanürle altın arama noktası ve kalekollarla doğal dengenin bozulacağını söyledi. Siyanürle altın aramanın Dersim’in suyunda, havasında ve toprağında ciddi tahribatlar yaratacağını ifade eden Çelik sözlerini “Topraklarımızı savunacağız. Nerede bir saldırı olursa biz orda olacağız.” şeklinde sonlandırdıktan sonra Pınar Aydınlar da kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Munzur ve çevre konulu  panel

Siyanürle altın aramasına karşı yapılan eylemin sonlanmasının ardından Dersim’de yapılan ve yapımı sürmekte olan baraj ve HES’ler siyanürle altın aramasına ilişkin bir panel düzenlendi. Panelistlerden Avukat Barış Yıldırım, Dersim coğrafyasında halka danışılmadan, halk dikkate alınmadan yapılan HES’ler ve barajların kültürel, inançsal mirası yok ettiğini belirtti. Dersim’de bütün ilçelerde HES projesi olduğunu ifade eden Yıldırım, Devlet Planlama Teşkilatı’nın toplanarak Türkiye’de hidroelektrik potansiyeli olan her kaynağın değerlendirileceği kararını aldıklarını söyledi. Barış Yıldırım sözlerini TC’nin hukukuna karşı Geyiksuyu halkının hukukunun da doğal mirası savunmak şeklinde olacağını ve son sözü direnenlerin söyleyeceğini belirterek bitirdi.

Ali Barmağıç, Gezi direnişi ile birlikte Dersim, Kaz Dağları, Karadeniz ve Hasankeyf’teki mücadelenin daha da görünürleştiğini ve çevre mücadelesinin öneminin daha iyi anlaşıldığını belirtti. Öğlen saatlerinde TİKKO’nun yaptığı yol kesme eyleminde Geyiksuyu halkına mesaj gönderen gerillalar, yürütülen mücadelede halkın desteğini bekledikleri, kanları canları pahasına üstlerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduklarını ve selamlarını ilettikleri öğrenildi.

Panelin ardından etkinlik Grup İsyan Ateşi, Mehmet Ekici, Pınar Aydınlar ve Grup Munzur’un sahne almasıyla son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu