Güncel

Dersim katliamı hala yüreğimizi kanatıyor!

İstanbul: Dersim Gazetesi, Munzur Çevre Derneği, Seyit Rıza İnsiyatifi, Alibeyköy Dersimliler Derneği ve Pertekliler Derneği tarafından 19 Nisan günü 5.si yapılan Perşembe eyleminde yine hüzün, acı ve öfke vardı.

Dersim katliam fermanının verildiği 4 Mayıs gününe kadar her Perşembe Galatasaray Lisesi önünde mum yakarak oturma eylemi yapacaklarını duyuran Dersimliler bu hafta Zini Gediği katliamının öyküsünü anlattı.

6 Ağustos 1938’de Dersim Erzincan sınırındaki Zini Gediğinde Alevi köylerinden toplanan 95 kişinin kurşuna dizildfiği katliam öyküleri yürekleri dağladı. Açıklamada, katliam sırasında henüz üç aylık olan Canpolat Yakar ve dedesini bu vahşete kurban veren Seyfi Kılıçkaya’nın 73 yıl sonra Erzincan Cumhuriyet Savcılığına suç duyurunda bulunduğu ancak 19 gün sonra dosya hakkında takipsizlik kararı verildiği, verilen yanıtta ise Dersim katliamının asayiş sorunu olarak değerlendirilmemesi gerektiği, bir soykırım denemeyeceği ifade eden Dersimliler bu durumu protesto etti.

Mumlar yakarak ve Zazaca ağıtlar söyleyerek yaşanan acıları dile getiren Dersimliler devletin Dersimlilerden resmi özür dilemesini, arşivlerin açılmasını, değiştirilen isimlerinin iade edilmesini, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanmasını istiyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu