Güncel

Dersim Ovacıkta ÇED toplantısı yaptırılmadı

Dersim :  Bir buçuk yıldır Tunç Pınar madencilik A.Ş’nin Ovacık’a  yerleşerek Ovacık halkını aldatmaya yönelik bir dizi faaliyetleri olmuştur. Özellikle bazı çıkar çevreleri kendi kişisel hesaplarından kaynaklı bu şirketle dirsek temasına girmişlerdir.

Bahsi geçen maden şirket Karataş, Cevizlidere, Biçim, Hanuşağı köylerinde altın madeni araştırmalarını yapacaklarını belirterek, yöre halkına önemli ekonomik katkı sağlayacaklarını yalanını uyduruyor. Şirketin köylüleri manipüle ederek süreci kendi lehlerine çevirme amacı güttükleri açıktır. Bunu da gerek Dersim merkezinde, gerekse de Ovacık da çıkar çevreler ile birlikte kirli emellerini gerçekleştirmek için yukarıda da belirttiğimiz gibi faaliyetler de bulunmuşlardır. Ancak 3 Nisan günü Tunç Pınar Madencilik A.Ş, Ovacık Hanuşağı Köyü’nde bir toplantı organizasyonu yaptı. Beraberinde halkla ilişkiler sorumlusu, sosyolog ve jeoloji mühendisini de alarak köylüleri aldatmaya yönelik toplantı yapmak isteyen şirket yetkilileri, ancak Ovacık’ta içinde Partizan’ın da bulunduğu tdevrimci demokrat kurumların tepkisiyle karşılaştı. Hanuşağı Köyü’ne gelen devrimci kurumlar Topuzlu, Hanuşağı, Karataş köylüleri ve çevre köylerde gelen halkla birlikteşirkete tepkilerini gösterdiler. “Biz sizleri Kaz Dağları’nda, Bergama’dan, ülkenin ve dünyanın bir çok yerinden tanıyoruz. Sizin tek amacınız, kârdan başka bir şey değildir. Sizler para uğruna doğayı da, insanı da, doğada ki tüm canlıları da yok etmekten bir an bile tereddüt etmezsiniz. Riotinto Şirketi’nin Kolombia’da siyanürle altın madeni ayrıştırmasında nasıl 40 bin kişiyi zehirleyerek katlettiler ise Tunç Pınar madencilik’inde Riotinto dan hiçbir farkının olmadığını biliyoruz” denilerek toplantı protesto edildi. Köylülerde şirket yetkililerine bir daha bu amaç için buraya gelmemelerini söylediler. Şirket yetkilileri toplantıyı yapamadan bölgeyi terk ettiler.

Bununla birlikte Ovacık’ta tüm devrimci kurumların bu soruna dair bir bildiri yazarak tüm Ovacık halkını bilgilendirme kararı aldılar

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu