Güncel

Dersim Ovacık’ta halk doğasını istiyor!

Dersim: Bugün geleneksel Munzur Kültür ve Doğa festivali, doğa kapsamında Ovacık Cevizlidere köyünde Siyanür ve Altın işletmeciliğine karşı bir etkinlikler gerçekleştirildi.

Köylerinden, doğalarından vaz geçmediklerini ve bu doğrultuda her zaman mücadele edeceklerini bildiren bölge halkının yoğun katılımları ile gerçekleşen etkinlikte, panel ve müzik dinletisi gerçekleştirildi. Ovacık halkının kalekol/karakol yapımına karşı ve doğalarının yok olmamasına karşı verdikleri mücadeleye, PARTİZAN, Munzur Kültür Derneği, Munzur Çevre Derneği, Yeni Demokrat Gençlik ve Yeni Demokrat Kadınların da aralarında bulunduğu kurumlar geniş katılımları ile desteklerini sundular. Etkinlik alanına giderken yol boyunca Partizan okurlarının astığı flamalar ve halkı mücadeleyi büyütmeye çağıran yazıları dikkat çekiyordu.

Etkinlik panelle başlarken, ilk olarak sözü konuşmacılardan Cemalettin Küçük aldı. Küçük konuşmasında, madenciliğin getirmiş olduğu tehlikeleri bu ülkede yaşayan hemen hemen herkesin farkında olduğunu bildirirken devletin yalanlarına inanmamaları gerektiğini asi taktirde kapitalizmin coğrafyalarını yok edeceğini vurguladı. Küçük devamında, toplumun aleyhine toplumdan habersiz karar alınırsa bu doğrultuda verilen bütün mücadelenin de hak olacağını belirtti.

Oktay Konyar’da, Küçük’ün ardından bir konuşma yaptı. Konyar konuşmasında, sorunun siyanürde olmadığını, esas sorunun devletin yıllardır yenemediği ve baş eğdiremediği halkla olduğuna değindi. Konyar devamında, devletin asimilasyon ve imha politikalarını sürekli yenilediğini ve bu zihniyetle mücadele etmek içinde bir ve beraber olmak gerektiğini bildirdi.

Diğer konuşmacıların ardından BDP İl Eş Başkanı Ergün Doğru bir konuşma yaptı. Doğru, Dersimin bir kimliği ve bir kültürü olduğuna değinirken devletin bu güne kadar şiddetle devrimcileri mücadeleden koparmaya çalıştıklarını bunu başaramadıkları içinde mücadelenin ana akımı olan Dersimi insansızlaştırmaya çalıştıklarını vurguladı. Bu zihniyete dur demek içinde, köylere geri dönülmesi ve yaşam sahalarına sahip çıkılması gerektiğine değinen Doğru, İnsanın olmadığı yerde doğaya ve kimliğe sahip çıkmanın da bir anlamı olmadığını bildirdi.

Panel sona erdirilirken, Mesut kol ezgileri ile kitleyi çoşturdu ve “siyanürlü aramaya hayır kimse toprağının bir karışını dahi sömürgecilere vermesin” sözleri ile kitleye çağrı yaptı. Çağrı esnasında erkekler aralarında konuşurken Dersimden bir abla, “Ma bizim erkeklerimiz 38’de de böyleydi hep çeneleri çalışıyor hiç icraat yok” sözleri ile insanları şenlendirdi. Etkinlik Kitlelerin Munzur dağlarına karşı çektiği halaylarla son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu