Güncel

Dersim Tertelesi protesto edildi

Eskişehir: 1937–38 Dersim soykırımının yıldönümünde katledilenleri anmak ve katliamı unutturmamak adına Eskişehir’de Eskişehir Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin çağrısıyla bir anma gerçekleştirildi.

Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik okurlarının da aktif katılımıyla Adalar Migros önünde sloganlarla toplanan kitle burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nden Asmen Ercan Gür’ün okuduğu açıklamada 1937-38 de Dersim’de yaşananların devlet eliyle yapılan bir soykırım olduğuna, soykırımın planlandığı toplantılarda ve planlanmasında Mustafa Kemal Atatürk’ünde bizzat öncü olarak bulunduğuna, devletin hala soykırımla yüzleşmediği ve hala inkar politikalarının uygulandığına dikkat çekildi. Öte yandan devletin bir an önce soykırımla yüzleşmesi ve hesap vermesi gerektiği vurgulandı.

Basın açıklaması okunduktan sonra HDP Eskişehir Milletvekili adayı Rukiye Güven bir konuşma yaptı.

Konuşmasında ”Bizler HDP olarak ezilen, katledilen, yok sayılan halkların temsilcisi olduğumuzu söylüyor, katillerden hesap sorana kadar mücadelemizin devam edeceğinin sözünü veriyoruz” dedi.

Sık sık ”Dersim’in hesabı sorulacak”,”Kahrolsun faşist, kemalist diktatörlük”,”Katil devlet hesap verecek” gibi sloganlar atan kitle soykırımın hesabının sorulacağını bir kez daha vurgulayarak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu