GüncelManşet

Dersim-Xarik’te hayvanlar telef ediliyor

Dersim’in Nazımiye ilçesi Yukarı doluca (Xarik) Köyü’nde, köy mezrası devlet tarafından işgal edilmiş ve kalekol yapımına başlanmıştı. 24 Haziran günü köy mezrasında bulunan inşaat alanına giren büyükbaş hayvanları fark eden askerler kalekolu korumakla “görevlendirdikleri” köpekleri hayvanların üzerine salmış ve birçok hayvanın jiletli tellere takılarak telef olmasını sağlamışlardır.

Bu pratik göstermiştir ki; bölge halkının geçim kaynağı olan hayvancılığın da önüne geçilerek bölge halkı yoksulluğa mahkum edilmek istenmekte ve göçe zorlanmaktadır. Barajlarla, siyanürlü altın aramalarıyla, orman yangınlarıyla yaşattıkları ikinci ’38’i, kalekol yapımlarıyla tescilleyerek yeni katliamların önünü açıyorlar.

Yapılan bu kalekollar sadece insanların değil hayvanlarında yaşam alanlarını kısıtlamaktadır. Köylülerin onayı alınmadan “acele kamulaştırma” adı altında köy mezrası işgal edilmiş ve alelacele bir şekilde kalekol inşaatına başlanmıştır.

Köylüler bu hayvan katliamı karşısında her türlü hukuk mücadelesini sürdüreceklerini dile getirmişlerdir. Armenak Bakırların, Hasan Akyolların suyunu içtiği Xarik, yeni direnişlere gebedir. Tüm ezilen yoksul köylü halkımızı kalekol yapımları,doğa ve hayvan katliamları karşısında örgütlenmeye mücadele etmeye çağırıyoruz.

 

Xarik Partizan

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu