Güncel

“Dersim yanıyor Bakan bakıyor!”

H.Merkezi: Ankara Dersimliler Derneği Dersim’de operasyonlar sonucu çıkan orman yangınlarını protesto etmek için 3 Eylül Pazartesi günü Başbakanlık önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

YKM önünde toplanan kitle yürüyüş boyunca sık sık; “Dersim yanıyor Bakan bakıyor” sloganlarını haykırarak; “”Munzur özgür bırakılsın”, “Munzur ve Peri Suyu özgür akmalı” dövizleri ve “Ormanları yakanlar yargılansın”, “Dersim’de yakılan ormanlar ortak geleceğimizdir” pankartları taşındı.

Eğitim Sen, Tüm-Bel Sen, SES, BDP Ankara İl Örgütü ve demokratik kitle örgütlerininde destek verdiği eylemde kitle adına Ankara Dersimliler Derneği Genel Başkanı Yılmaz Kılavuz açıklama yaptı. Kılavuz; “Ülkenin batısında çıkan orman yangınlarına tüm olanaklarıyla müdahale eden Orman ve Su işleri Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü’nün bölgedeki yangınlar konusunda sessiz kalması düşündürücüdür ve asla kabul edilemez” dedi ve  “Yıllardır Kürt Sorunu eksenli bölgede ekolojik bir tahribat ve yıkım sürdürülmektedir. Ayrıca bölgede yapılmakta olan çok sayıda HES gene güvenlik konseptinin bir ürünü ve insansızlaştırma amaçlıdır” sözlerini vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu