GüncelManşet

Dersim’de 1. Onur Yürüyüşü Gerçekleştirildi

Dersim : 14.Munzur Kültür ve Doğa festivali kapsamında Dersim Roştîya Asmê LGBTİ Oluşumu öncülüğünde binlerce insanın katılımıyla 1.Dersim/Munzur Onur yürüyüşü gerçekleştirildi.

Sanat Sokağı’nda bir araya gelen LGBTİ’ler alkışlar ve ıslıklar ile Okullar ve Cumhuriyet caddeleri üzerinden Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Partizan’ın da destek verdiği yürüyüşe Yeni Demokrat Kadın flama ve dövizleriyle katıldı. Yürüyüşte sık sık “Dersim’den Gezi’ye eşcinseller her yerde”, “Dünya yerinden oynar ibneler özgür olsa”, “Kürdistan vardır eşcinseller vardır”, “Hes’ler yıkılsın tayyip altında kalsın” sloganları atıldı.

Dersim Roştîya Asmê adına basın açıklamasını okuyan Ozan Uğur devletin LGBTİ’lere yönelik şiddetin savunucu olduğunu vurgulayarak “Mersin’de transseksüel kadınlara polisin saldırısı olmuştu, sokaklarda olan transseksüel kadınlar ‘potansiyel tehlike’ oluşturduğundan (!) devlet bir kez daha düşmanlığını göstermiş oldu. Translara yönelen şiddet kadınlara, engellilere, Kürtlere ve Alevilere yönelen şiddetin başka yönüdür.” dedi.

Erkeklerin sözünün geçtiği bir savaşta, barışa da karar verecek sadece erkek olmayacağını vurgularken “ LGBTİ’lere yönelik nefret ve namus cinayetlerine karşı sessiz kalmadığımızı söylerken savaşa ve nefrete bir kurban daha vermemek için herkesi homofobi ve transfobi karşıtı mücadelemizi yükseltmeye çağırıyoruz.” şeklinde konuşarak açıklamayı bitirdi. Eylem, çekilen halayların ardından sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu