GüncelManşet

Dersim’de Beş kadın gerilla mezarı başında anıldı!

Dersim: Bugün, 2 Şubat 2011 tarihlerinde Dersim dağlarında göçük altında hayatını yitiren 5 Kadın gerilla Sefagül Keskin, Gülizar Özkan, Nurşen Arslan, Fatma Acar, Derya Aras mezarları başında yoldaşları tarafından anıldı.

Munzur Doğa ve Kültür Festivalinin ardından yapan Partizan, YDG ve YDK’lılar dağlara rehberlik eden yoldaşlarını anarak Dersim’den ayrılmak istediler. Öğle saatlerinde, “Beşler yaşıyor kavga büyüyor”, “Beşlerden kavgaya selam olsun TİKKO’ya”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları ile mezarlığa giriş yapıldı. Kadın mücadelesinde önderleşmiş ve sistemin onlara biçmiş olduğu kadınlık rolünü yırtıp atarak özgürleşme yolunda şehit düşen gerillalar ilk önce saygı duruşu ile anıldı. Kavga yeminleri bir kez daha yinelenirken özelde kadınlar, mücadelede yitirdikleri ve rehber edindikleri yoldaşlarından aldıkları güçle seslendiler Dersim dağlarına, “Kadınlar kavgayı büyütüyor” diye. Şehit yoldaşların mezar başında Partizan adına konuşma yapıldı. Konuşmada, yoldaşlarından edindikleri tecrübe ve azimle mücadeleyi kaldığı yerden sürdüreceklerini belirtirken, kadınlara daha büyük işin düştüğünü, en ön saflarda yoldaşlarına ve çetin kavgalarına layik bir şekilde mücadele etmeleri gerektiğine vurgu yapıldı.

Konuşmanın ardından mezarların başında kavga türküleri ve Marşlar söylendi. Sonrasında Sefagül Keskin’in yoldaşları, Sefa’nın en çok sevdiği Al mendil türküsünü hep bir ağızdan seslendirdiler. Sloganların ardından Mezarlıktan ayrıldılar.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu