Emek

Dersim’de emekçiler iş bıraktı

Dersim: 27 Şubat tarihinde KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası’nın (BES) iş bırakma eylemlerinden biri de Dersim’de gerçekleştirildi.

BES Dersim Şubesi öncülüğünde yapılan iş bırakma eylemine katılım yoğun oldu. SGK, Nüfus Müdürlüğü, Vergi Dairesi, Defterdarlık gibi BES’in işkolu içerisinde yer alan çok sayıda kamu kurumunda emekçiler iş bıraktı. 

 

“İş güvencemizi müzakere konusu yapmayız”

İş bırakan BES üyeleri saat 12.30’da Sanat Sokağı’nda biraraya gelerek “İnsanca Yaşam, Güvenceli İş, Güvenli Gelecek” pankartı arkasında Yeraltı Çarşısı’na kadar bir yürüyüş yaptı.

Yürüyüş süresince “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya hap Beraber Ya Hiç Birimiz”, “AKP Şaşırma Sabrımızı Taşırma” sloganları atıldı. Yeraltı Çarşısı’na gelen kitle adına BES Dersim Şube Başkanı Özcan Gürtaş tarafından bir açıklama yapıldı.

Gürtaş yaptığı açıklamada “Siyasi iktidarı son kez uyarıyoruz; iş güvencemizi asla ve asla müzakere konusu yapmayacağız! İnsanca yaşam ve grevli toplu sözleşmeli sendika talebimiz gerçekleşene kadar mücadelemizi yükseltmeye devam edeceğiz…

– 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin kamuda yarattığı ücret adaletsizliğine karşı gerçek anlamda ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesi hayata geçirilmelidir.

– SGK emekçilerinin ikramiyeleri, yargı emekçilerinin ulaşım ödenekleri derhal ödenmeli, bugüne kadar bir nevi iyileştirme olarak ödenen fazla mesailer maaşlarımıza eklenmelidir.

– Kamu emekçilerinin emekli olduklarında yüzde 60 oranında uğradıkları gelir kaybına karşı her türlü ek ödeme emekli aylıklarına dahil edilmeli, en düşük kamu emekçisi maaşı bugün için yoksulluk sınırı olan 3.481 TL?ye yükseltilmelidir.

– Performans uygulamaları ile kamu emekçilerinin yarıştırılması, rotasyon adı altında il içi ve il dışı sürgün uygulamalarından derhal vazgeçilmelidir.

– Kamuda istihdam edilen 4/B, 4/C, 50/D, taşeron, kapsam içi, kapsam dışı vb gibi farklı statülerdeki kamu emekçileri 4/A kadrosuna alınarak, iş güvenceli olarak çalıştırılmalı, taşeron ve sözleşmeli çalışma yasaklanmalıdır.

– Toplusözleşme ve grev hakkının önündeki fiili engeller kaldırılmalıdır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu