Güncel

Dersim’de eylemler devam edecek

Dersim’de Taksim direnişe destek eylemleri çeşitli biçimlerde sürüyor. Günlerdir akşam saatlerinde toplanan ve büyük çoğunluğu gençlerden oluşan kitle Cumhuriyet Caddesi üzerinde barikat kurarak değişik noktalardan polis karakoluna yönelik taş, sopa ve molotoflarla eylemler düzenliyor.

Polis ise karakollun üst katlarına yerleştirdiği projektörle caddeyi aydınlatıyor. Ayrıca polis, karakolun belirli noktalarına (balkon-pencere) mevziler oluşturarak korunmaya çalışıyor. Karakol önünde ise TOMA, Panzer ve akrepler su ve gaz bombalarıyla gençleri dağıtmaya çalışıyor. Eylemler boyunca kitle mobese kameralarını yakarak kullanılamaz hale getirdi.

 

Dersim Dayanışması eylemde

Partizan, DHF, ESP, Halk Cephesi, EMEP, İHD, KESK, BDP, TKP tarafından oluşturulan platform tarafından ise her akşam 19.00’da eylemler örgütleniyor. Oturma eylemlerinin yapıldığı yürüyüşlerde Taksim Direnişi selamlanırken, egemenlerin Dersim’e yönelik saldırganlığına karşı mücadelenin sürdürüleceği vurgulanıyor.

Dersim Dayanışması adıyla oluşturulan platform eylemlerini belirli talepler etrafında örgütlemeye devam ediyor.

Platform talepleri arasında Munzur vadisinde 11, Pülümür vadisinde 16, Dersim-Elazığ yolunda 4 olmak üzere toplam 31 gözetleme kulesi (karakol) yapımından vazgeçilmesi; maden şirketlerinin çalışmalarına son vermesi, devam eden baraj ve HES yapımlarının durdurulması, var olan projelerin iptal edilmesi, İstanbul’da yapılan 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesinden vazgeçilmesi var.

Ayrıca Dersim Dayanışması tarafından eylemleri mahallelere taşıma kararı alındı. Alınan kararlar sonucunda Cuma akşamı Yenimahalle; Cumartesi Gazik; Pazar günü Sıhenk mahallerinde eylemler düzenlenecek.

Mahallerde yapılan eylemlerden sonra ise ilçelerden de katılımın sağlanacağı kitlesel ve büyük bir yürüyüş Tunceli Valiliğine gerçekleştirilecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu