Güncel

Dersim’de Gözaltı Terörü!

Dersim: Egemenlerin Kürt sorununda dillerinde düşürmedikleri  “çözüm” söylemlerinde ne denli samimi(yetsiz) oldukları her gün yapılan siyasi katliamlarla bariz görülmektedir.

Yapılan siyasi katliamlardan biri de “KCK” adı altında yapılan operasyondur.

11 Aralık günü sabah saat 05.00’da Tunceli Belediyesi,  Dersim BDP İl Binası ve birçok ev basılmış ve belediye çalışanları, BDP İl Meclis üyeleri, BDP Ovacık İlçe Başkanı ve BDP Pertek eski ilçe başkanında aralarında bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı.

Yapılan bu siyasi soykırımı protesto için Sanat Sokağında saat 12.30’da BDP’nin örgütlediği Partizanında içinde bulunduğu devrimci-demokrat birçok kurumun da katıldığı kitlesel bir basın açıklaması yapıldı. Sanat Sokağında bir araya gelen kitle Tunceli Emniyet Müdürlüğüne yürüyüş gerçekleştirdi ve Emniyet Müdürlüğü önünde 5 dakika boyunca oturma eylemi gerçekleştirildi.

Eylem boyunca sık sık “Gözaltılar, tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz.” Sloganları atıldı.

Yapılan basın açıklamasında Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin ve BDP İl Başkanı Şerafettin Halis açıklama yaparak genel olarak yapılan saldırıların boyutu ne olursa olsun direnişe devam edileceği ve tutuklamaların boyutu ne olursa olsun tutuklanarak yeri boşalanların yerlerinin doldurulacağı belirtti.

Aynı zamanda Dersim’in Pertek İlçesinde de yapılan gözaltı terörüne karşı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu