Manşet

Dersim’de kepenkler açılmadı

Dersim: 4 Eylül günü HPG gerillaları tarafından Dersim merkezde ki karakola düzenlenen eylem sonrasında şehit düşenler için kentte üçüncü gününde de kepenkler açılmadı kontaklar kapatıldı.

 Çatışma da polisin etrafa ve halka açtığı ateş sonucunda sırtında yaralanan ve dün yaşam mücadelesini kaybeden Ayten Günhan bugün binler tarafından uğurlandı. Cem evinde ki törenin ardından defnedilen Ayten Günhan’ ın cenazesini kitle örgütleri ile bölgede faaliyet yürüten devrimci ilerici güçler sahiplendi.  

Cenaze törenine Dersim milletvekilleri Alican Önlü ve Edibe Şahin, Dersim Belediye Eş Başkanları Mehmet Ali Bul ve Nurhayat Altun’un yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı.

Dini vecibelerinin yerine getirilmesinin ardından konuşan Günhan’ın halası Sakine Ertuğrul, “Mücadeleleri mücadelemiz olsun, bütün çocuklarımızı büyütürüz yine dağa göndeririz. Beşikteki bebeği büyütürüz yine de mücadeleyi sürdürürüz” dedi.

Yapılan saygı duruşunun ardından konuşan Dersim Milletvekili Edibe Şahin ise Günhan’ın bütün kadınların sesi olduğunu ifade etti.

Şahin, “Başta kadınlar olmak üzere bu savaşın durması için her zaman hayır diyeceğiz. Bu savaşın aslında kardeş savaşı olduğunu, özünde bir kimlik, bir inanç, bir dile karşı açılan bir savaş olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz, bu yüzden hayır diyeceğiz” ifadesinde bulundu.

Kadınların morg ve mezarlıklardan çıkmaz duruma geldiğine dikkat çeken Şahin, “Bize ne kadar lanet okurlarsa okusunlar. Barışı savunduğumuz için, çocuklarımızın etrafında kenetlendiğimiz için, Dersim halkı olarak kenetlendiğimiz için bize lanet okuyorlar! Lanet okuyanları çok gördük, onların hepsi unutuldu, krallar unutuldu. Unutulmayan tek şey, barışı isteyenler, mazlumlar, halklar, kadınlar, diller, inançlar oldu” diye konuştu.

Ardından Günhan’ın cenazesini Belediye Asri Mezarlığı’na taşıyan kitle dualar eşliğinde toprağa verdi.

Çatışmada yaralı olarak hastaneye kaldırılan gerilla Baran Cetinkaya’da bu sabah(6 Eylül)  hayatını kaybederek şehit düştü. Dersim devlet hastanesinde onlarca insan,  şehidin otopsiye gönderilecek olan naaşı başında bekleyişte.

 Öte yandan polis ile halk arasında ki gerginlik devam etmekte. Dün iki kişinin TOMA’ya taş attığı iddiası üzerine halka biber gazı sıkıldı evlerin içine kadar gaz kapsülleri atıldı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu