GüncelManşet

Dersim’de köy çalışmaları devam ediyor

Dersim: Pulur(Ovacık)’da köy çalışmalarının bitmesinin ardından Çemişgezek’in Paşacık ve Gözlü çayır köylerinde köy çalışması gerçekleştirdik. Ardından Pertek’in Afşeker, Dorutay ve Çemişgezek’in Paşacık ve Gözlü çayır köylerinde köy çalışması gerçekleştirdik. Pulur(Ovacık)’dan sonra ilk durağımız Paşacık Köyü oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimleri, köye geri dönüş kampanyası üzerine görüşlerimizi paylaştığımız köylülerin büyük çoğunluğu seçimde HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş’a oy vereceklerini belirttiler. Köylünün küçük çoğunluğu Erdoğan karşıtlığı üzerinden CHP adayı İhsanoğlu ya da HDP adayı Demirtaş’a oy vereceklerini söyledi. Her çaldığımız kapıda adayın niteliklerinin önemli olmakla birlikte asıl önemli olanın cumhurbaşkanlığı makamının niteliğinin olduğunu belirttik. TC kurulduktan beri seçilen cumhurbaşkanlarının halkın yararına bir şey yapmadığını, bu makamın devletin bekası için hareket ettiğini, cumhurbaşkanlığı seçiminin milletvekili ve yerel seçimlerden farklı olduğunu, cumhurbaşkanını halkın seçmesiyle ülkeye demokrasi gelmeyeceğini ve hangi aday cumhurbaşkanı seçilirse seçilsin yetkilerinin yetkilerinin halkın zararına olarak kullanıldığını belirttik. Bu nedenlerden kaynaklı boykot kararını aldığımızı anlattığımızda köylülerin belirli kısmı boykot kararının doğru karar olduğunu belirttiler. Korutay Köyü’nde de boykot kararımızın nedenlerini anlattığımızda sandığa gitmeyeceğini söyleyen köylüler azınlıktaydı. Erdoğan gitsin de kim gelirse gelsin diyen ve HDP’nin oy potansiyelinin açığa çıkması açısından seçimin önemli olduğunu belirten köylüler çoğunluktaydı.

Dersim’in her ilçesinde akan suyun miktarı değişmekle birlikte Pertek’in köylerindeki su miktarı diğer ilçelere göre daha azdır. Pertek’in gittiğimiz köylerinde(Hıdır damı, Afşeker, Korutay) suyun çok az akması köylünün evinde temizlikle ilgili zorluklara yol açmakta ve hayvanlarını su içebilmesi için çok uzağa götürülmesine neden olmaktadır.

Çemişgezek’te festival öncesi yürüttüğümüz köy çalışması önemli bir yerde durmaktadır. Yıllardan sonra faaliyet için gideceğimiz köydekilerin çoğunun Partizan tabanı olması ve geçmişte faaliyetimizin olduğu bir yer olması bizim için motivasyon kaynağıydı. Yılların özlemi ve olumsuz tepkisiyle bizi karşılayan her köylü sohbeti ve tartışmayı uzun tutmaya çalışmaktaydı. Çemişgezek’te ilk durağımız Paşacık Köyü oldu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde boykot kararı alan ve Demirtaş’ı destekleme kararı alan köylüler çoğunluktaydı. Paşacık Köyü’nde en yakıcı problem ise bu köyden geçen derede sulama göletinin yapılması için alınan karardı. Projesi mühendis tarafından tamamlanan ve yapım aşamasına gelen sulama göleti, köye girdiğimizde öğrendiğimiz ilk meseleydi.

1990’lı yıllarda tüm Türkiye Kürdstan’da mücadelenin yükselmesiyle birlikte devlet köyleri yakıp yıkarak, insanları öldürerek köylerinden zorla göç ettirmiştir. Bu politikasıyla istediği sonucu alamayan devlet köyleri insansızlaştırmak ve halkın gerillayla bağlantısını koparmak baraj ve HES yapımına hız vermiştir. Gölet yapımına izin vermeyeceklerini belirten köylüler bizden bunun için destek istediler. Tagar Çayı’na yapılması planlanan HES’e karşı yapılan eylemlerin bu köyde yapılacak gölet için de yapılmasını istediler. Gözlü çayır Köyü’nde de, cumhurbaşkanlığı seçiminde Paşacık Köyü’nde olduğu gibi boykot kararı alan ve Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceklerini belirten köylüler çoğunluktaydı.

Gözlüçayır Köyü’nde 2007 yılında çıkan çatışmada şehit düşen TKP/ML TİKKO gerillası Hıdır Oğur ve PKK gerillası Mahmut Polat mezarları başlarında anıldı.

Tağar Çay’ı üzerinde yapılması düşünülen HES’e karşı kısa süre önce yapılan yürüyüşün ardından bir kamuoyu oluştu. Buradaki halkın HES’e karşı mücadelesini yerinde görmek, gazetemizi ve HES’lerle ilgili bildirimizi dağıtmak için Çemişgezek’e gittik. İlk defa gazete dağıtımı için gittiğimiz Çemişgezek’te halkla daha çok Tağar Çay’ı üzerine kurulması planlanan HES’le ilgili konuştuk. Gazetemize ve bildirimize yoğun ilgi gösteren insanlar devletin bu yıkımına karşı her zaman mücadele edeceklerini belirttiler. Bu ilçede Partizancıları ilk defa görmenin şaşkınlığını gözlerinde okuduğumuz Çemişgezek halkı bizi sıcak karşıladı. Gazetemizi bildirimiz aldılar ve HES’lerle ilgili görüşümüzü sordular. HES’in kurulduğu yerde insanların yaşam alanlarından ayrıldığını, ekosistemin bozulduğunu, canlıların öldüğünü ve kurulacak HES’lerin şirketlerin karı için kurulduğunu belirttik. Konuştuğumuz insanlara bunların zararlarını anlattığımızda bizimle hem fikir olduklarını belirttiler. İlk defa gittiğimizden kaynaklı kötü sonuç elde edeceğimizi düşünmemize rağmen ettiğimiz sohbetler ve halkın olumlu tepkisi beklentimizin üzerinde olumlu bir sonuçtu. İnsanların çoğunun Türk Sünni olduğu Çemişgezek’te yürüttüğümüz çalışma benzer toplumsal yerlerde yağacağımız çalışmalara yardımcı olacaktır. Buradan çıkardığımız dersleri iyi bir şekilde sentez ederek, kitleye giderken kullanmalıyız.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu