GüncelManşet

Dersim’de LGBTİ yürüyüşüne çağrı!

H. Merkezi: Her yıl düzenli bir şekilde Dersim’de gerçekleşen Munzur Kültür ve Doğa Festivali bu yıl 14.yaşına basacaktır. Geçen yıl 13. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde Keskesor LGBTİ Diyarbakır Oluşumu’nun yapmış olduğu homofobi ve transfobi karşıtı yürüyüşün bir devamı olarak bu yıl 14. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde Dersim Roştîya Asmê LGBTİ Oluşumu tarafından 1. Dersim/Munzur LGBTİ Onur Yürüyüşü yapılacaktır.

31 Temmuz 3 Ağustos arası gerçekleşecek festivalin 3. gününde, 2 Ağustos cumartesi günü saat 18.00’da Sanat Sokağı’nda başlayacak 1. Dersim/Munzur LGBTİ Onur Yürüyüşü Seyit Rıza Meydanı’nda sonlanacak. Burada yapılacak basın açıklamasının ardından halaylar ve danslar ile sona erecek.

Dersim Roştîya Asmê LGBTİ Oluşumu yaptığı yazılı bir açıklama ile yürüyüşlerini duyurdu. Oluşmun yayınladığı çağrının tam metni şöyle: ‘’Homofobi ve transfobi hepimizin meselesi. Heteroseksist yaklaşımlarla her türlü cinsel yönelime karşı sürdürülen toplumsal ve hukuki baskı, şiddet ve nefret cinayetleri karşısında susmayacağız. Eğitim alanından çalışma yaşamına dışlanmak LGBTİ’lere adeta bir kader gibi dayatılıyor. Kabul etmiyoruz, isyan ediyoruz. Korkmadık, korkmuyoruz, susmadık, susmuyoruz, baskılar bizi yıldıramaz. Devlet, LGBTİ’lere yönelik şiddetin savunucusu ve uygulayıcısıdır. Şiddeti, LGBTİ’leri sözde kontrolü altında tutabilmek için uygulamak ve başta erkek olmak üzere değişik araçlarla uygulatmaktadır. Bunun son örneği de, Mersin’de transseksüel kadınlara polisin saldırısı olmuştur. Sokaklarda olan transseksüel kadınlar ‘potansiyel tehlike’ oluşturduğundan(!), devlet bir kez daha transseksüel düşmanı, dolayısıyla insanlık düşmanı olduğunu da göstermiştir. Translara yönelen şiddet, kadınlara, engellilere, Kürtlere, Ermenilere, Alevilere yönelen şiddetin bir başka yüzüdür. Devletin LGBTİ’lerden korkusunu şiddetin arkasına gizlenerek sergilediği hala belleklerimizde sıcaklığını korumaktadır. LGBTİ’leri susturmak için kanunları yeterli bulmayan, orman kanunlarıyla silahlarını-coplarını da devreye sokarak LGBTİ’lerin özgürlük ve haklı mücadelelerini engelleyeceğini sanmaktadır. LGBTİ’lerin örgütlü bir güç olmasından korkan devlet, bu korkusunda haksız da sayılmaz. Çünkü LGBTİ’ler, artık sessiz çoğunluk olmayı kabullenmiyor, toplumun bir parçası oldukları için, yaşamın da öncüsü olma gerçekliğinden hareket ediyorlar.

Ve artık LGBTİ’ler, yaşama haklarının çok kolay ellerinden alınmasına, ataerki sistemin meşrulaştırdığı erkek ve devlet şiddetine, ruhlarının yağma edilmesine, emeklerinin sömürülmesine, dillerinin ve kültürlerinin, kimliklerinin yasaklanmasına, militarizme, ordularla, askeri faşist diktatörlüklerle, savaş politikalarıyla, her gün yükselttikleri şovenizmle birleşen şiddet ve yaratıcısı erkek egemen, heteroseksist sisteme karşı baş kaldırmakta, isyan etme meşru hakkını kullanmaktadır. Baskıya zulme ve faşizme karşı, içinde soluksuz bırakıldığımız, hayatımızı zehir eden, gecelerimizi, gündüzlerimizi ve sokaklarımızı bizden alan bu çağdışı erkek düzenine karşı yürüyoruz. Erkek egemen sisteme ve şiddetine öfkemizi bir kez daha haykırıyoruz.

Demokrasiyi, doğayı, parklarımızı, mahallelerimizi, meydanlarımızı, suyu, toprağı, bedenlerimizi, eğitim ve sağlık hakkımızı savunarak, emek sömürüsüne, güvencesizliğe, şiddete ve baskılara karşı; umudu, dayanışmayı, özgürlüğü ve eşitliği büyütmeye çağırıyoruz herkesi. Hep birlikte, dayanışma içinde heteroseksizme karşı yürüyor, gökkuşağı bayrağını yükseltiyoruz.

Ayrımcılığı ve ön yargıyı besleyen heteroseksizmin toplumsallaşmasını ve kökleşmesini sağlayan kapitalizme, ırkçılığa, milliyetçiliğe, militarizme, cinsiyetçiliğe ve türcülüğe karşı tekrardan susmadığımızı belirtiyoruz. Erkek şiddetine, faşizme, emperyalizme ve savaşa karşı herkesi hapsolduğumuz duvarları yıkmaya, başkaldırmaya ve ayrımcılığın her türlüsüne karşı 14. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sokağa, tüm tabuları yıkmaya çağırıyoruz. 2 Ağustos Cumartesi günü saat 18.00’da Dersim Sanat Sokağı’nda gökkuşağı altında yürümeye davet ediyoruz.’’

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu