Manşet

Dersim’de tertele protestosu

Dersim: Yakılması, Tunceli Tenkil Harekatı kararının alınmasına gerekçe gösterilen  (Pax) Gahmut  Köprüsü kalıntılarının bulunduğu yerde 4 Mayıs günü Dersim Tertelesi’nde yaşamını yitirenler için anma töreni yapıldı. Törene aralarında Partizan’ın da olduğu birçok kurumla beraber, DTK Eş Başkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk de katıldı.

Dersim Demokrasi Platformu tarafından organize edilen anma töreninde katliamda hayatını kaybedenler için Harçik Çayı’na karanfil atılması ve mum yakılmasının ardından 1937-38-39 katledilenlerle birlikte tüm devrim ve demokrasi şehitleri anısına saygı duruşu yapıldı.

 

“Tek bir Alevi sağ koymayın”

Töreni düzenleyenler adına bir konuşma yapan Av. Barış Yıldırım, 1938’de Taşkirek köyünde yapılan katliama ilişkin bir Genelkurmay Belgesi okudu. Telgrafta “Kadın Erkek Çocukları sizi başka yere götüreceğiz kurtaracağız deyip, kandırıp uygun gördüğümüz yerde makineli silahlarla tarıyorduk. Subaylar tek bir Alevi sağ koymayın” deniliyordu.

DTK Eş Başkanı Ahmet TürkDersim adı geçtiği zaman yüreğinin acılarla kabardığını ve gözünün önüne acı ve soykırımlar geldiğini dile getirerek, “Yaşanan acı ve soykırımın hesabı ebetteki sorulacaktır. Bu nedenle diyoruz ki geçmişle yüzleşmeden bir barışın sağlanması asla mümkün olmayacaktır. Özgürlüğe varmamız için doğru bir mücadele yöntemi ortaya koymamız lazım. Bugün diyoruz ki Kemalistlerin Dersim‘de yaptıkları katliamları, Kemalistleri destekleyerek başarıya ulaşamayız. Dersim için acı bir gerçektir bu. Ama bugün bakıyoruz bizi katledenlerin yanında ve onların içinde yer alıyorsak bu ayıp bize yeter. Bunu siyaset adına yapmıyorum içimden geldiği gibi söylüyorum” dedi.

 

“4 Mayıs devam ediyor”

Aynı gün akşam saatlerinde ise Seyit Rıza heykeli önünde bir araya gelen ve aralarında Partizan’ın da olduğu HDK’nin eyleminde ilk olarak sinevizyon gösterimi yapıldı.

HDK adına basın açıklamasını, Fatma Kalsen okudu. Kalsen konuşmasında “4 Mayıs Devlet tarafından isyan gerekçesi sayılarak yapılan katliama değinilerek bu katliamın hala inşa edilen barajlarla, karakollarla, inanç ve kültür merkezlerimize yönelik saldırıyla devam ediyor” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu