Güncel

Dersim için yürüyüş!

Dersim’de devrimci, demokrat kurumlar bir araya gelerek 25 Mayıs 2013 tarihinde yapılacak olan çevre mitingine katılım için Belediye konferans salonunda basın açıklaması yaptı. 

İçinde Partizan’ında bulunduğu birçok kurumun örgütleyicisi olduğu Dersim’e Sadakat mitingi için bir açıklama yapıldı.

Açıklamada; “Hali hazırda Dersim 23 HES; 63’ü aşkın madencilik faaliyeti; 10. 557 adet anti-personel mayın; inanç alanları ile kültür varlığı olan alanlara inşa edilmek istenen karakol projeleri ile büyük tehdit altındadır” denildi. Peri vadisinde ki Ekolojik kırımın hala devam ettiğini, Peri Vadisi’nde altısı baraj tipi toplam dokuz HES projelendirildiği belirtildi. Dersim’in tüm ilçeleri HES tehdidi altında olduğu vurgulanarak, Dersim’in son süreçle birlikte madencilik projeleri açısında da büyük tehdit altına girildiği dile getirildi.

Dersim halkıca büyük kutsiyet atfeden Koye Jel ve Sinan kalesi harabeleri gibi kültürel varlık alanlarına büyük karakollar inşası için iş makineleri çalışmaya başlandığı belirtilen açıklamada, “İşte bu sebeple diyoruz ki; baraj ve HES’ler; madencilik projeleri, karakollarla ekolojik ve kültürel kırıma uğratılmak istenen DERSİM’ e SADAKAT için yürüyoruz”

Yürüyüş 25 Mayıs 2013 tarihinde saat 10.00’te Seyit Rıza Meydanı’ndan hareketle Ovacık Karayolu’nu takiben Ana Fatma’ya yapılacak.

Tüm Dersim’lileri ve duyarlılık sahibi herkesin Dersim’e Sadakat yürüyüşü ve miting’ine katılım göstermesi çağırısı yapıldı.

 

Dersim Partizan

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu