Güncel

“Dersim’e sahip çıkıyoruz!”

H.Merkezi: Dersim’de HDK bileşenlerinin öncülük ettiği “Dersim’e sadakat” yürüyüşü yapıldı.

25 Mayıs günü içlerinde siyasi parti, devrimci, demokratik kitle örgütü, dernek gibi pek çok kurumun bulunduğu binlerce Dersimli Dersim’e sahip çıktığını haykırmak için Seyit Rıza Meydanı’nda toplandı.

“Dersim’e sadakat” adıyla yapılan eylemde Dersim’de yapılan karakollara, barajlara, siyanüre, mayınlı bölgelere ve her türlü doğa tahribatına karşı halk tepkisini dile getirdi.

İçlerinde BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin, ilçe belediye başkanları, Barış Anneleri aktivistlerinin olduğu on bine yakın Dersimli “Dersim onurdur, onuruna sahip çık”, “Munzur özgür akacak”, “AKP şaşırma sabrımızı taşıma” sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti.

Yürüyüşe ayrıca BJK Çarşı Grubu da “Barajlarını da, projelerini de, ellerini de çek Munzur’dan” ve “Altınlarımızı çıkarttırmayacağız, mayınları çıkar” yazılı pankartlarıyla destek verdi. Havanın yağmurlu olmasına rağmen oldukça coşkulu ve kitlesel olan yürüyüş Kemer Bel Köprüsü’nde sona erdirildi.

Yürüyüşün sona ermesinin ardından eylem komitesi adına Av. Barış Yıldırım bir konuşma yaptı.

Yıldırım, Dersimlilerin doğalarına sahip çıkacağının altını çizerek, “Bu talana karşı her zaman alanlarda olacağız. Bu Dersim’de bulunan ekolojik alanların dışında Milli Parkların içinde dahi maden aramaları yapılıyor, biz bunu kabul etmiyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu