EmekGüncel

Dev-Tekstil: Patron Firarda İşçiler Peşinde!

Mersin Güneykent’te bulunan Westmode tekstil fabrikasında işçiler aylardır maaşlarını alamayan işçiler eylem yaptı.

Dev-Tekstil Sendikasının bildirdiğine göre, sendika işçilerle Mersin Güneykent’te bulunan firma önünde eylem yaptı. Sendika işçilerle düzenlediği eyleme ilişkin gazetemize şu bilgileri verdi:

“Sendika eylem öncesinde sabah saatlerinde sendika temsilciliğinde işçilerle bir araya gelerek yapılabilecekleri konuştu. Avukatların da katılımıyla gerçekleşen bu toplantıda verilecek mücadele için çeşitli kararlar alındı. İşçilerle birlikte sendika temsilciliğinde birlikte dövizler hazırlandı. Dövizlerde “Dolandırıldık!”, “Gece gündüz çalıştık maaşımızı alamadık!”, “Emeğimizi sömürdüler!”, “Sigortası çalışmaya hayır!”, “Hakkımızı istiyoruz!” yazarak tepki ve talepler dile getirildi.

Toplantıda alınan kararların bir parçası olarak fabrika önünde eylem gerçekleştirildi. Eylemde, “Hakkımız olanı istiyoruz! #LCWaikiki DEV TEKSTİL üyesi Westmode işçileri” pankartı açıldı. Eylemde DEV TEKSTİL Çukurova Temsilciliği tarafından açıklama yapıldı.

Bu firmanın da birçok yerde yaşandığı gibi merdiven altı üretim yaptığının belirtildiği, tabelasının bile olmadığı söylendi. Yaklaşık 150 işçinin çalışmış olduğu bu firmada işçilerin yarısının hiçbir sigorta girişlerinin olmadığı, sigortası gösterilenlerin ise sadece girişlerinin yapıldığı ve üç beş gün sigorta primlerinin yatırıldığı ifade edilerek; “İşçileri sigortasız çalıştıran patron bununla da yetinmeyerek altı aydan başlayarak farklı farklı sürelerde, işçilerin ortalama 2-3 aylık maaşlarını vermeden ortadan kayboldu. Şimdi işçiler alacaklarını isteyecek bir yetkili bile bulamıyorlar” denildi.

İşçilerin bu mağduriyetinden sadece Westmode firmasının sorumlu olmadığı söylenerek LC Waikiki tekeli de işçilerin yaşadıklarından sorumludur denildi. İşçilerin LC Waikiki’nin işini yaptığı belirtilerek gerekirse LC Waikiki şubeleri önünde de açıklamalar yapılacağı dile getirildi.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu