GüncelManşet

Devletin Rojava Tahammülsüzlüğü

H.Merkezi: Urfa’nın Suruç ilçesine bağlı Çengelli (Alizeran) köyünde kurulan nöbet çadırlarının bulunduğu alanda dün Rojava’da Kürt halkının yönetimi eline aldığı gün olan 19Temmuz kutlandı.

Kutlamaların ardından Rojava’nın Kobanê tarafında bulunan binlerce insan ve çadırlarda nöbette bulunan kitle sınıra doğru yürüyüşe geçti. Sınır tellerine kadar gelen kitle, tamamen söktü. Bu sırada tellerin her iki tarafından da havai fişekler patlatıldı ve karşılıklı sloganlar atıldı, alanlardan alkış ve zılgıt sesleri yükseldi.

Rojava tarafından bir grup ise tellerin tam yanına geldi, Çengelli köyünde bulunan kitle, telleri önceden hazırladıkları makaslar ile keserek, Rojava’ya geçti. Burada binin üzerinde insan Kobanê’ye geçti.

Kitlenin Kobanê’ye geçişine engel olamayan asker ve polis ise hırsını alana binlerce gaz bombası atarak ve alana kurulan 5 çadırı yakıp, halka ait araçları parçalayarak çıkarmaya çalıştı. Kutlamalar için alana getirilen ses sistemleri ile erzaklar da yangından nasibini alırken, çok sayıda araç, sandalye, buzdolabı gibi eşyalarda parçalandı. Direniş alanı adeta yangın yerine döndü.

Sabah saatlerinde alanda sınır nöbetini sürdüren askerin ise büyük mavi çöp torbaları ile etrafta yayılan boş gaz kapsüllerini topladığı dikkatlerden kaçmadı. Kapsüllerin bir kısmını da saldırı sonrası alana tekrar gelen halk topladı.

Kullanma tarihi geçen bir kapsülün üzerinde “Son kullanma tarihinden sonra kullanmak tehlikelidir” uyarısı bulunuyordu.

Öte yandan Birecik’in sınırda bulunan Aşme köyünde Rojava halkıyla dayanışmak için açılan direniş çadırına da yüzlerce polis ve asker zırhlı araçlar eşliğinde saldırdı.

Çadırın bulunduğu alana giden gazeteciler ile HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan polis ve askerler tarafından darp edildi. Rojava devrimini boğmaya dönük çeteler tarafından yapılan saldırılara karşı Rojava halkıyla dayanışmak amacıyla Aşme köyünde kurulan direniş çadırına yüzlerce polis, asker ve zırhlı araçlar ile saldırdı.

Yoğun gaz bombası, plastik mermi ve tazyikli su kullanan polis ve askerlere çadırda bulunan kitle, taş ve havai fişekler ile karşılık verdi.

Direniş çadırına müdahale devam ederken asker, polis ve yurttaşlar arasındaki çatışmalar da devam ediyor. Birecik’in tüm giriş ve çıkışlarının asker tarafından kapatıldığı basına yansıdı.

Kaynak: DİHA

[widgetkit id=819]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu