Güncel

DİHA muhabiri Eniz Kurt’a polis baskısı

DİHA muhabiri ve Mücadele Birliği okuru Eniz Kurt ve ailesi polis tarafından baskı altına alınmaya çalışılıyor.

Daha önce 12 Nisan günü saat 13.00 civarında Bağcılar Devlet Hastanesi’nde SES’in düzenlediği basın açıklamasını izlemek için Bağcılar Tramvay Durağı’ndan Devlet Hastanesi’ne giden Kurt’un yolu polis tarafından 3 kez kesilerek kimlik kontrolüne tabi tutulmak istenmiş; bu duruma tepki gösteren ve kimliğini göstermeyen Kurt’, polis kendisine “Eniz, gel kimliğini göster!” diyerek, gerçek yüzünü göstermişti.

Bu olayın ardından polis, Eniz Kurt’un askerlik sorunu olduğunu bahane ederek ailesi ile görüşmeye çalışmış, aileye “Bak biz de Aleviyiz biz de Bingöllüyüz sizin iyiliğinizi istiyoruz” demiştir.

Kurt’un “çalıştığı yerden ayrılması gerektiğini, ayrıldığı takdirde ona iş bulacaklarını” söyleyen polis, “Eniz’e iş bulalım çalışsın, bulunduğu yerden çıksın, askerliğini 1-2 yıl erteleriz. Hiç sorun olmaz. Ama aksi halde sizi rahat bırakmayız. Sürekli rahatsız ederiz. Ayrıca her gün para cezası gelir” demiştir.

Askerlikle ilgili bir sorunu olmadığını varsa da bunun polisin alanına girmeyen bir konu olduğunu, polisin bunu sadece aile üzerinde baskı kurmak için araç olarak kullanıldığını belirten Kurt şunları söyledi: “Bu yapılanlar sadece gazetecilik mesleğime yönelik değil, kendi politik düşüncelerime yönelik yapılan baskılardır. Mücadele Birliği okuruyum. Diğer okur arkadaşların isimlerini aileme söyleyerek ‘Bunlar Eniz’in başına bela açacak’ diyerek aileme yönelik birçok tehditlerde bulunmuşlardır. Hemen hemen her gün polis baskısıyla karşılaşıyorum. Onlardan korkmadığımı, Kürt halkının sesini yılmadan duyuracağımı ve politik mücadelemdeki kararlılığı gördükleri için son olarak bu yolu denemişlerdir. Ancak ne bana yapılan baskılar ne de aileme yönelik yapılan tehditler ve tacizler asla bizi yıldıramayacaktır.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu