Manşet

“DİHA’ya sansürü dayanışmayla aşacağız”

H. Merkezi: DİHA’ya yönelik 11. kez gerçekleştirilen kapatma ve sansür saldırısı Sansüre Karşı Dayanışma Ağı tarafından yapılan bir açıklamayla protesto edildi. Tüm bileşenlerine çağrı yapan Ağ, DİHA’nın mücadelesini sahiplenme çağrısı yaptı.

Suruç Katliamı’nın ardından devreye koyulan savaş konseptinin bir parçası olan basına dönük sansürün hedeflerinden biri de yurtsever basının önde gelen isimlerinden olan Dicle Haber Ajansı oldu. 11. kez internet sitesi kapatılan DİHA’ya destek için, Özgür Gelecek gazetesinin de bileşeni olduğu Sansüre Karşı Dayanışma Ağı bir açıklama yaptı.

 

“DİHA’ya saldırılar sansürle sınırlı değil”

24 Temmuz’dan bu yana DİHA’nın 11 kez kapatıldığını ve son olarak da www.diclehaberajansi.info adresinin de 7 Eylül’de erişime engellendiğini duyuran Ağ, DİHA’ya yönelik baskıların sansürle sınırlı olmadığını belirterek şunları aktardı:

10 Ağustos’ta Hakkari’de eylemler sırasında yaşanan çatışmalarda DİHA muhabiri Gökhan Altay yaralandı.

21 Ağustos’ta DİHA İzmir muhabirlerinden Cihan Başakçıoğlu, evine gitmek için bindiği tramvayda üç kişinin saldırısına uğradı.

26 Ağustos’ta Diyarbakır Bağlar’da kepenk kapatma eylemi sırasında polis gaz bombası ile DİHA muhabirini hedef aldı. Muhabir arkadaşımız yara almadan kurtuldu.

5 Eylül’de Cizre’de DİHA muhabirleri Nuri Akman ve Cihan Ölmez, polislerin silahlı saldırısına maruz kaldı. Polis, akrep tipi zırhlı araçtan muhabirlerin bulunduğu yeri yaylım ateşine tutarken, 2 muhabir ara sokağa atlayarak kurşunların hedefi olmaktan son anda kurtuldu.

6 Eylül’de haber takibi yapmak için Amed’in Sur ilçesine giden JINHA ve DİHA muhabirlerine polis tazyikli su ve biber gazı ile hedef gözeterek saldırdı.

 

“Sansüre karşı dayanışmaya”

Ağ; tüm bileşenlerine, basın ve haber alma özgürlüğüne sahip çıkan basın emekçilerine ve okurlarına çağrı yaparakDİHA haberlerinin kamuoyuna ulaşmasına katkı sunmaya, yayın organlarımızda her gün DİHA kaynaklı haberleri yayımlamaya ve DİHA’nın yeni yayın adresinin duyurulmasında etkin görev almaya sosyal medyada #sansürekarşıdayanışma etiketi ile sansürü duyuran, protesto eden ve başta DİHA olmak üzere sansüre uğrayan basın kuruluşlarının haberlerini paylaşan içerikler yayımlamaya, uluslararası tüm meslek örgütlerini, emek örgütlerini ve basın özgürlünden yana kurumları Türkiye Hükümetini bu konuda uyaran açıklamalar yapmayaçağırıyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu