Gençlik

Dicle Hizbulşeytanlara Mezar Olacak!

Amed: Bugün sabahın erken saatlerinde çevre illerden yapılan takviyelerle binlerce polis Dicle Üniversitesi’ni abluka altına aldı. Dün üniversitede Hizbullah yanlılarının polislerle birlikte yurtsever öğrencilere yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı protesto etmek isteyen öğrencilere izin verilmedi. Üniversite içerisinde toplanan öğrenciler, polisin faşizanca tutumunu sloganlar ve alkışlarla protesto etti.

Devletin kontrası iş başında!

Amed’de Hizbullah’a yakın Çağrı FM ve yerel gazetelerden yapacakları panele katılımın yüksek tutulması çağrıları yapıldı. Üniversitenin kongre salonuna gelen bir grup Hizbullahçı yurtsever öğrencilere saldırmak için öğrencilerin bulunduğu alana doğru yürümeye başladı. Polis, dün birlikte saldırdığı yurtsever, devrimci ve sosyalist öğrencilerle Hizbullahçıların karşılaşmaması için barikat kurdu.

Katil polis üniversiteden defol

Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi içerisinde toplanan bir grup yurtsever öğrenciyi dışarı çıkarmak için polis, derslikleri boşalttı, fakülte içerisine girdi. İçeriye giren polisi takip eden öğrenciler “sizin buraya girmeye hakkınız yok, buradan çıkmak zorundasınız” diyerek tepki gösterdi. Polisin üniversiteyi işgalini protesto eden öğrenciler ‘Polis dışarı’ , ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’ , ‘Katil polis, üniversiteden defol’ sloganlarını haykırdı.

Dicle Üniversitesi Meydan Muharebesi

Okul içerisinde koridorları dolaşan öğrenciler ıslık ve sloganlarla okul dışına çıktılar. Burada polis barikatı ve çevik kuvvetlerle karşılaşan öğrenciler, İlahiyat Fakültesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Polisin çemberi içerisinde kalan öğrenciler ‘Apocular burada, Hizbul şeytan nerede’ ve ‘Katil Hizbullah’ sloganlarıyla boş araziye doğru yöneldi. Arazide polisle çatışmaya giren öğrenciler arasında yoğun biber gazından etkilenip astım krizi geçirenler ve yaralananlar oldu. Polisin saldırısına ses bombaları ve el yapımı bombalarla karşılık veren yurtsever öğrenciler tarla içerisinde geniş alana yayıldı. Helikopterden de gaz bombaları atan polisler tarlayı gaz yağmuruna tuttular. Atılan gaz bombalarından yaralanan öğrenciler arkadaşları tarafından alandan çıkarıldı. Uzun bir süre arazide çatışan öğrenciler İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesine doğru yürüyüşe geçti. İ.İ.B.F’ye gelen öğrenciler milletvekillerinin de katılacağı bir basın açıklaması yapmaya karar verdiler. Milletvekillerinden Aysel Tuğluk, Mülkiye Birtane ve dicle üniversitesi 2BDP yöneticilerinin de katılımıyla basın açıklaması yapıldı.

Polis, araçlara saldırdı

Yapılan basın açıklamasından sonra öğrenciler beklemeye geçti. Polisin yürüyüşe izin vermeyeceği kesinleşince BDP ve polislerin yaptığı görüşmeler sonucunda öğrencilerin otobüslerle şehre gönderilmesi kararlaştırıldı. Kolluk kuvvetlerinin yolu açması gerektiği ve polisler tarafından hiçbir müdahale yapılmayacağı yönünde alınan karara rağmen; öğrencilerin araçlara binmesiyle polis araçlara saldırararak araçların camlarını, kapılarını kırdılar. Öğrencilere kalaşnikof silahları doğrultan polisler küfür yağdırmaya başladı. Hızını alamayan kolluk kuvvetleri taş, biber gazı kovanıyla, soda ve pet şişeleri öğrenciler ve vekillere doğru fırlatmaya başladı. Bu esnada kafasına soda şişesinin isabet etmesiyle hafif yaralanan Aysel Tuğluk öğrenciler tarafından otobüse bindirilip alandan uzaklaştırıldı.

Polis-Hizbullah işbirliği

Araçlarla konvoy halinde şehre giden öğrenciler Batıkent kavşağında 50’ye yakın Hizbullahçı tarafından taşlı saldırıya uğradı. Burada da Hizbullah taraftarlarına laf olsun diye müdahale eden polis, bu grubu bir otobüse bindirerek alandan uzaklaştırdı.

Amed’de hala gergin bir bekleyiş gözlemleniyor. Hizbullah taraftarlarının böyle bir gücü nereden bulduklarını sorgulayan öğrenciler ve merkezdeki insanlar bunların hesabının sorulacağını söylüyorlar.

Yeni Demokrat Gençlik okurları da erken saatlerinden itibaren eylem alanındaydı.

 

[widgetkit id=11]

 


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu