Gençlik

Dicle’den Devrim Şehitlerine Selam..

AMED: 16 Mayıs günü Dicle Üniversitesi’nde öğle arasında DÜO-DER tarafından devrim şehitlerini anma etkinliği gerçekleştirildi.

Öğrenciler eğitim fakültesinde açtıkları pankartla İİBF’ye doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş başlamadan önce öğrenciler polis engeliyle karşılaştılar. Yürüyüş sırasında “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Ey şehid xweyna te êrde namine”, “şehîd namırin” sloganları atıldı.

İİBF fakültesinin önüne gelindikten sonra basın açıklamasına başlanmadan önce tüm devrim şehitleri için saygı duruşu gerçekleştirildi. Basın açıklamasında, Mayıs ayının Türkiye ve Kürdistan devrimlerinin en çok mücadele edilen ve kan dökülen ayı olduğu, tarihi katliamlara sahne olduğu dile getirildi. “Her gününde verilmiş onlarca şehit kahramanlar vardır, Mahir Çayan ve arkadaşlarının kızıldere’de 30 Mart 1972 katledilişlerinin ardından Deniz Gezmiş Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’da 6 Mayıs 1972’de idam edildi bundan 1 yıl sonra 18 Mayıs 1973’te İbrahim Kaypakkaya işgencede katledildi.Demokrasi ve özgürlük mücadelesi Kürdistan’a taşınıyor zaten Denizler, İbrahimlerde devrim mücadelesini Kürdistanda geliştirmek için çaba harcıyordu” denilen açıklamada, PKK’nin ilk şehidi Haki Karer şahsında tüm kahraman şehitleri anarak mücadelenin sürdürüleceğinden bahsedildi.

Açıklamanın ardından öğrenciler slogan atarak dağıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu