Güncel

Didim’de Newroz halkları buluşturdu

Halkların Demokratik Kongresi’nin bileşenlerinden oluşan komitenin öncülüğünde kutlanan Newroz bayramına; Türk, Kürt, Arap ve İngilizler gibi Didim’de oturan binlerce kişi katılım sağladı.

Aydın BDP adına konuşmayı yapan eşbaşkan Nazlı Bozan, “Son dönemlerde bizim işbirliği halinde iktidarla ortak yürüdüğümüzü söyleyenler şunu bilsinler ki, biz hiçbir zaman iktidarla hareket etmedik, her zaman devrimci ve emek hareketleriyle hareket ettik ve etmeyede devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bozan, “Bu Newroz başka bir Newroz, bu Newroz dünyaya kardeşliği getirecek bir Newrozdur” dedi.

 

“Zalim Dehaq’a karşı birlikte mücadele”

Yine HDK Aydın il eşbaşkanı Pınar Akpınar, BDP Didim eşbaşkanı Nuriye Elden ve HDK Didim temsilcisi EMEP ilçe yöneticisi Sürmeli Bal kunuşmalarını yaptılar.
Bizler HDK olarak; bu topraklarda yaşayan tüm halkların dillerini ve kültürlerini yaşama haklarının bilincini ve inancını taşıyoruz. Bu haklar güvence altına alınmalı, ayrımcılıklar doğrudan yasaklanmalı ve halkların kardeşliği ilkesi hayat bulmalıdır. Ezilen halkların kardeşliğini, ezenlere karşı, din, dil, ırk, kültür ve mezhep ayrımını yapmadan birlikte olmakla sağlanır” diyen HDK Aydın il eşbaşkanı Pınar Akpınar “Biz bir olmazsak, daha çok Madımak ve Roboski yaşarız. Önemli olan halkları kardeşliği temelinde zalim Dehaq’a karşı nasıl Kürt halkı direnişini yürütmüşse, bizde halklar olarak tüm zalimlere karşı birlik mücadelemizi yürüteceğiz” diyerek birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından Newroz ateşi yakılıp, müzik eşliğinde halaylar çekilerek bayram sona erdirildi.

 

Didim’den bir ÖG okuru

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu