GüncelManşet

Diren Coşkun’un talepleri kabul edildi

H.Merkezi: 27 Gündür ölüm orucunun olan tutsak Diren Coşkun’un taleplerinin kabul edilmesi üzerine eylemine bir süre durdurduğunu duyurdu.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde maruz kaldığı işkenceleri protesto etmek ve cinsiyet geçiş sürecinde gasp edilen haklarını geri almak için ölüm orucuna başlayan Diren Coşkun, direnişinin 27. gününde taleplerine yönelik hapishane idaresinin adım atması üzerine eylemini durdurduğunu duyurdu.

Diren’le görüşen avukatları dün akşam geç saatlerde yaptıkları açıklamada, “Güne Kıvılcım’ın görüş yasağı haberini alarak başlamış olsak da; hapishane yönetimi ile Diren’in ilk etaptaki talepleri olan lazer epilasyon, vegan beslenme ve hapishane çalışanlarının Diren’in trans kimliğinden kaynaklı takındığı ayrımcı tutumlarının son bulması hususunda görüştük” dedi.

Kıvılcım Arat’ta eylemini sonlandırdı

Hapishane ile uzlaşmaya vardıklarını konuların takipçisi olacaklarını dile avukatlar yaptıklarını açıklamanın devamında; “Önümüzdeki günlerde ailesi, arkadaşları ve avukatları olarak Diren’in tüm taleplerinin karşılanması için hukuki sürecin takipçisi olacağımızı Diren’e de ilettik.

Kendisi ile yaptığımız görüşmede, taleplerine ilişkin atılacak adımlarda hapishane yönetiminin süreçle ilgili işbirliği doğrultusunda ölüm orucunu bir süreliğine durdurma kararı aldığını söyledi. Diren kendisiyle dayanışan herkese öncelikle teşekkür ettiğini ve kendisiyle beraber açlık grevine ve ölüm orucuna başlayan arkadaşların eylemlerini sonlandırmasını istediğini iletti. Bu gelişmeler üzerine Kıvılcım da ölüm orucunu bitirdiğini beyan etti”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu