GüncelManşet

#DirenElif

H. Merkezi: Gezi Ayaklanması’nın ardından başlayan operasyonlada gözaltına alınan ve daha sonra  tutuklanarak Şakran Kadın Hapishanesine’ne konulan Elif Kaya, çıplak arama işkencesine maruz kaldığı ve gardiyanlar tarafından darp edildi. Bunun üzerine Elif Kaya’nın avukatı Ali Aydın bu konuyla ilgili bilgi verdi.

Avukat Ali Aydın, Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği suç duyurusu dilekçesinde, şunların yer aldığının bilgisini verdi; “Elif Kaya gardiyan grubunca sağlığa uygun olmayan ve duvarlarında ayak izleri olan 3 metre karelik bir alana sokularak aranmıştır. Bahse konu odanın duvarlarındaki ayak izleri, görevlilerin bu tutumu alışkanlık haline getirerek yasalarca istisnai olan bir uygulamayı yasa dışı ve keyfi bir tutumla esas hale getirdikleri anlaşılmaktadır. Müvekkile yasal çerçevede yapılan aramanın dışında ‘ince arama’ gerekçesiyle çırılçıplak soyunması istenmiştir. Görevliler ‘Gel senin için özel şeyler hazırladık’ diyerek alay eder şekilde aramayı yapmak istemişlerdir. Elif Kaya, ‘Aramaya karşı olmadığını, ancak çıplak aramayı onur kırıcı olduğu için kabul etmeyeceğini’ belirttiği halde gardiyanlar tarafından elleri, kolları ve bacakları tutularak, ağzı kapatılarak isteği dışında zor kullanılarak ve fiziksel şiddet uygulanarak elbiseleri çıkarılmış ve tacize varan tutum ve davranışlarla çıplak aramaya tabi tutulmuştur. Aynı gün avukat alarak ziyaretine gittiğimde müvekkilim bu durumu bana ağlayarak anlatmıştır. Kendisi bu uygulamaya tepki gösterdiği için kendisine su verilmemiştir.”

Gözaltında alınan kadınlara yönelik çıplak arama işkencesi Gezi Ayaklanması sürecinde daha da açığa çıkarak artış göstermiş su yüzüne çıkmıştır. Gözaltına alınan ve tutuklanan kadınlara yönelik bu işkence devletin hapishanelerdeki politikasının ve “işkence yapmıyoruz” sözlerinin yalan olduğunun en gerçek ifadesidir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu