GüncelManşet

#Direnfilistin

İstanbul: Filistin İçin İsrail’i Boykot Girişimi son günlerde artan İsrail saldırılarına tepki göstermek amacıyla bir eylem gerçekleştirdi.

Saat. 17.00’de Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen Girişim üyeleri “Filistin’le Dayanışma İsrail’e Boykot” yazılı pankartın açıldığı eylem “Her yer Filistin hepimiz Filistinliyiz”, “ Katil İsrail Ortadoğu’dan defol” sloganlarıyla başladı.

İsrail devletinin özellikle Filistinli çocuklar olmak üzere Filistin halkına uyguladığı terörü anlatan fotoğrafların taşındığı eylemde bir basın açıklaması yapıldı. Okunan açıklamada,  İsrail apartheid devletinin işgali altındaki Batı Şeria’da 5800’ü aşkın Filistinli tutsağın özgürlüğü için 3 Siyonist yerleşimcinin esir edilmesi ardından İsrail devletinin Filistin halına yönelik yeni bir saldır başlattığına dikkat çekildi. 16 gündür devam eden eylemde saldırıların ivmesini yükselterek devam ettiği vurgulanırken İsrail devletinin Filistin halkına toplu cezalandırma politikası izlediği, gece baskınları yaptığı, üniversitelerin işgale dildiği kontrol noktalarının arttırıldığı dile getirdi.

Sadece 16 gün içinde 11 Filistinlinin öldürüldüğü 70’ten fazla çocuk ikisi parlamenter 56 Filistinlinin tutuklandığı belirtildi. Açıklamada T.C devletinin Siyonist irsalle 2009dan bu yana çok sıkı ilişkiler geliştirdiği ve ticaret hacminin ikiye katlanarak arttığı istihbarat ve askeri ilişkilerin giderek derinleştiği dile getirildi.  Açıklama boyunca kitle sık sık sloganlarla İsrail devletini protesto etti. Açıklamanın ardından eyleme katılan Filistinliler Arapça türküler ve marşlar okudu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu