GüncelManşet

(video) Yüzbinler Taksim’de

–Saat 15.00 Taksim’de çatışmalar devam ederken HDK heyeti ve Taksim Dayanışması aktivistleri ve Demokratik Kitle Örgütleri yaptıkları açıklamanın ardından barikatların açılması için görüşme gerçekleştirdiler.

Taksim Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasının ardından Gezi Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Burada yapılan görüşmelerin ardından Taksim Gezi Parkı’nın etrafındaki bariyerler kaldırıldı. Bariyerlerin kaldırılmasının ardından binler, parka girerek halay çekmeye başladı. Polis meydanda bir kez daha gaz bombası kullanarak, kitletye saldırmaya devam etti. Saldırıların ardından kitle tekrar direnişe geçti.

–Saat 15.30 Şişhane yönünde polisin saldırısının ardından başlayan çatışmalar ise sürüyor.

–Saat 16.30 Yüzbinlerce kişi Taksim Meydanı’nı doldurdu. Polisin çaresizliği gözlemlenirken ara sokaklarda da direnerek kitle Taksim Meydanı’na akıyor. Gezi Parkı’nda polis barikatının kaldırılmasının ve polislerin Taksim Meydanı’ndan çekilmesinin ardından Taksim’de toplanan kitlenin sayısı yüz binlere ulaştı.

Taksim Meydanını dolduran kitle burada “Faşizme karşı omuz omuza” “Direne direne kazanacağız”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını atıyor.

–Saat 17.00 Kitle Gezi Parkı’ndaki bariyerleri kaldırıyor. Gönüllü hekimler, cerrahlar dahil Taksim İlkyardım idaresi tarafından zorla hastaneden çıkarılıyor. İstiklal ve Gümüşsuyu’ndan kitlelerin gelişi sürüyor. Polis, Mete Caddesi’nden çekilirken kitleye gaz atarak ilerlediği için bu yönde yer yer çatışmalar yaşanıyor.

–Saat 17.50 Gezi Parkı girişindeki çevik kuvvet barakası yakıldı. Yangını eylemciler söndürmeye çalışıyor, yüzlerce kişi zincir kurup su taşıyor, yangını söndürüyor 

 

[widgetkit id=127]

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=sHOkkN2qxlA&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu